Ceny węgla. Rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy. Jest projekt ustawy. Kto uzyska?

Rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Informacja na temat projektu ustawy w tej sprawie opublikowana została w rządowym wykazie prac legislacyjnych.

Dodatek węglowy ma przysługiwać gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny węgla. Rząd szykuje jednorazowe dopłaty. "Zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego"

Dodatek węglowy wyniesie 3 tys. zł i ma być przyznawany jednorazowo. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, dodatek ma być przyznawany temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy. Termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku ma upływać 30 listopada 2022 roku, a gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.

Projektowana regulacja ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału.

"Proponowane wsparcie finansowe w postaci dodatku węglowego wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. Tym samym przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej na te z gospodarstw domowych, dla których główne źródło ciepła zasilane jest węglem lub paliwami węglopochodnymi" - napisano.

Projekt ma zostać przyjęty w trzecim kwartale. Za przygotowanie nowego prawa odpowiedzialna jest minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Rząd ma we wtorek pracować również nad nową ustawą, która ma obniżyć ceny węgla. Wczoraj nad kolejnymi propozycjami premier rozmawiał na Śląsku z ministrami oraz przedstawicielami spółek węglowych i energetycznych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?
Więcej o: