Będzie nowa ustawa ws. dofinansowań do zakupu węgla. Rzecznik rządu: Finalizujemy prace

Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Klimatu kończą pracę nad nową ustawą przewidującą częściowe refinansowanie cen węgla - potwierdził w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Projektem zajmie się rząd na wtorkowym posiedzeniu. Jego szczegóły nie są na razie znane.

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w poniedziałek, że "z jednej strony wzywaniem jest kwestia dostępności węgla, dotarcie tego węgla do Polski, z drugiej kwestie związane z jego dystrybucją i rozładunkiem".

Zaznaczył, że zapewnieniem odpowiedniej dystrybucji węgla w portach i po kraju zajmie się minister Andrzej Adamczyk oraz spółki skarbu państwa nadzorowane przez wicepremiera Jacka Sasina - Węglokoks i PGE. Podkreślił jednocześnie, że "zabezpieczenie, jeśli chodzi o import do kraju, będzie zrealizowane".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Istotne jest również to, w jaki sposób będziemy wspierać polskich obywateli, jeżeli chodzi o dopłaty do droższego niż zwykle węgla - wskazał rzecznik rządu.

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną?

Rzecznik rządu: Będzie nowa ustawa dotycząca dopłat do węgla

Piotr Müller przypomniał, że wcześniej została przyjęta ustawa przewidująca dopłaty dla spółek zajmujących się dystrybucją węgla. - W zakresie sektora prywatnego nie ma tak dużego zainteresowania w zakresie skorzystania z tego systemu, dlatego nie możemy czekać dalej na to, czy to zainteresowanie się pojawi - przyznał rzecznik.

Polityk potwierdził, że resort aktywów państwowych i resort klimatu pracują nad nowymi rozwiązaniami, które "będą służyły temu, aby zrekompensować wyższe ceny węgla bezpośrednio dla obywateli".

- Trwa finalizacja prac w tym zakresie - przekazał. Jak dodał, projektem ma zająć się rząd na wtorkowym posiedzeniu. Nie jest wykluczone, że ustawa od razu zostanie skierowana do Sejmu.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: