KE w środę przedstawi plan awaryjny na zimę na wypadek odcięcia rosyjskiego gazu

Komisja Europejska przedstawi w środę plan awaryjny na nadchodzącą zimę na wypadek odcięcia dostaw rosyjskiego gazu i zaproponuje ograniczenia zużycia błękitnego paliwa. W południe ogłosić go ma przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen wraz z komisarzami odpowiedzialnymi za energię i klimat.
Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

"Oszczędzaj gaz, by zima była bezpieczna" - to tytuł dokumentu, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Komisja szacuje w nim, że wstrzymanie dostaw gazu do Europy może zmniejszyć unijny PKB nawet o 1,5 procent jeśli najbliższej zimy spełni się najczarniejszy scenariusz i niewprowadzone zostaną żadne ograniczenia.

Plan awaryjny na wypadek braku gazu. KE przedstawi go w środę

Projekt planu awaryjnego, która Komisja Europejska ma dziś przedstawić, krąży w internecie od kilku dni, ale dopiero we wtorek po południu zapisy uzgodnili szefowie gabinetów unijnych komisarzy. A i tak w środę sami komisarze mogą je jeszcze zmienić.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Na razie jest propozycja dobrowolnego 15-procentowego zmniejszenia zużycia gazu przez państwa członkowskie. Jednak w dokumencie mowa jest również o obowiązkowych celach, jeśli sytuacja się pogorszy i dobrowolne działania nie wystarczą.

Ponadto mechanizm solidarności energetycznej byłby uruchamiany na prośbę dwóch krajów, a wtedy pozostałe musiałyby im pomóc. Część unijnych rządów - jak usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - domagała się, by ta grupa była większa. Niektóre niechętnie patrzą także na obowiązkowe cele.

W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że w dokumencie zapisano, że redukcja popytu ma zostać osiągnięta poprzez kampanie zachęcające do oszczędzania gazu przez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 st. Celsjusza, a klimatyzacji do 25 st. Zorganizować mają to państwa członkowskie UE. Komisja będzie też do nich apelować, by tam, gdzie to możliwe, przemyślały rezygnację z produkcji energii z gazu na rzecz węgla i paliwa jądrowego. KE chce też zaproponować łagodniejsze limity emisji dla przemysłu, w celu zapewnienia większego pole manewru.

Propozycje Komisji, by zaczęły obowiązywać, muszą uzyskać poparcie większości państw. Dokumentem zajmą się w najbliższy wtorek, na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli, ministrowie energii krajów członkowskich. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: