Pensje nadal rosną, ale wolniej niż ceny. GUS podał dane nt. produkcji przemysłowej i wynagrodzeń w czerwcu

GUS w środę podał dane na temat przemysłu, zatrudnienia i wynagrodzeń. Produkcja przemysłowa wzrosła względem czerwca 2021 o 10,4 proc. Jest jednak niższa niż jeszcze w maju. W górę o 13 proc. r/r poszły również pensje. Najbardziej, bo aż o 25,6 proc. r/r wzrosły w czerwcu ceny produkcji przemysłowej.

Produkcja przemysłowa w czerwcu w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku wzrosła o 10,4 procent - podał Główny urząd Statystyczny. W porównaniu z majem spadła o 0,3 procent.

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody

GUS podał dane na temat produkcji przemysłowej

Według wstępnych danych w czerwcu w stosunku do tego samego miesiąca 2021 roku wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 47,8 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 26,9 proc., w produkcji maszyn i urządzeń - o 26,4 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz wyrobów z metali.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, zanotowano w  pięciu działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 10,6 proc., metali - o 7,2 proc., mebli - o 1,4 proc.

Od stycznia do czerwca produkcja sprzedana przemysłu była o 13,6 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 18,2 proc.

Zatrudnienie w górę 

W czerwcu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 496,7 tys. etatów (+2,2 proc. r/r). W stosunku do poprzedniego miesiąca to minimalny spadek o 0,1 proc. 

Przeciętnie wynagrodzenie wzrosło natomiast o 13 proc. r/r i wyniosło 6554,87 zł. Względem maja to wzrost o 2,4 proc. To też mniej niż inflacja, która w czerwcu była na poziomie 15,5 proc. 

Dane dotyczą podmiotów z sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007

Spadek ufności konsumenckiej wynosi -41,7 proc. To wzrost o 2,1 proc. względem maja i spadek o 28,2 proc. rok do roku. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: