Opozycja o "wrzutce" w ustawie o dodatku węglowym. "Przejmowanie banków". Wiceminister wyjaśnia

"Wrzutka bankowa" - tak niektóre z zapisów ustawy o dodatku węglowym nazywa opozycja. Posłowie wskazywali w Sejmie, że rząd chce wprowadzić zmiany w zasadach dotyczących przejmowania banków. Wiceminister finansów Piotr Patkowski wyjaśniał, że rozwiązania wskazane w ustawie są czysto techniczne i są efektem sugestii ze strony Komisji Europejskiej.

W ustawie o dodatku węglowym, oprócz przepisów przewidujących wypłatę 3 tys. zł dla gospodarstw domowych ogrzewających domy węglem, znalazły się również zapisy wprowadzające zmiany w ustawach takich jak np. Prawo bankowe i ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Opozycja wskazywała w środę, że może być to tzw. "wrzutka" dotycząca przejmowania banków.

- Wrzutka bankowa. (...) Rząd chce wzmocnić pozycję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w procedurze przejęcia banku. Nie wiem, co ma to wspólnego z bezpieczeństwem energetycznym. (...) Chcecie to zrobić wrzutką nocną w ustawie węglowej, wygląda to szczerze mówiąc na większe plany zmian właścicielskich na rynku bankowym - mówiła w Sejmie posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Posłanka KO Krystyna Skowrońska wskazywała z kolei na posiedzeniu sejmowych komisji, że "jedną z regulacji jest sprawa możliwości przejmowania banków". - Nikt o tym nie mówił, projekt jest z wtorku, został nierzetelnie przedstawiony na posiedzeniu plenarnym, wprowadzając posłów, a przede wszystkim Polaków w błąd - mówiła parlamentarzystka.

"W projekcie ustawy o dodatku węglowym są też zapisy, które pozwolą spółkom Skarbu Państwa przejąć banki, które wymagają restrukturyzacji. O tym, które, zdecyduje oczywiście PiS, a wraz z kontrolą banków taki, dajmy na to, Orlen przejmie również kontrolę nad naszymi oszczędnościami..." - pisał na Twitterze poseł KO Krzysztof Piątkowski.

"Do przepisów ustawy o dodatku węglowym dopisano w nocy prawo ułatwiające państwu… przejmowanie prywatnych banków! Ciekawe, na co się szykują?" - komentował z kolei na Twitterze Ryszard Wojtkowski, inwestor, prezes funduszu Resource Partners.

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Dodatek węglowy. Wrzutka w ustawie? Patkowski wyjaśnia

Do sprawy odniósł się w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski. Przekonywał, że zmiany wprowadzane w ustawie dotyczące rynku bankowego są jedynie rozwiązaniem czysto technicznym, doprecyzowującym pewne kwestie na wniosek Unii Europejskiej.

- Jak państwo dobrze wiecie, ustawa o dodatku węglowym jest kontynuacją szeregu działań, które podejmuje rząd i Prawo i Sprawiedliwość w związku z działaniami antyinflacyjnymi i antyputinowskim - mówił Patkowski podczas wspólnego posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych i Komisji Finansów Publicznych.

Jak dodał Patkowski, "przy wprowadzaniu wakacji kredytowych jednym z elementów tarczy antyputinowskiej były także przepisy, które miały na celu zapewnić bezpieczeństwo nie tylko kredytobiorcom, ale także polskiego systemu bankowego".

- Gdy wprowadzaliśmy te przepisy dwa miesiące temu do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, chciałbym wskazać, że wszystkie siły polityczne w Sejmie je poparły. Jest zastanawiające, czemu dwa miesiące temu popieraliście państwo doprecyzowanie przepisów zgodnie z tym, co sugerowała Komisja Europejska, a gdy KE niedawno zgłosiła pewne zastrzeżenia legislacyjne, które w tym momencie implementujemy, państwo robicie z tego aferę. Nie może być tak, że co dwa miesiące państwo zmieniacie zdanie - stwierdził wiceszef resortu finansów.

Patkowski zaznaczył, że zapisy w ustawie o dodatku węglowym są "wprost realizacją tego, co Komisja Europejska zaleciła, mówiąc o rozróżnieniu ochrony instytucjonalnej dla banków spółdzielczych i komercyjnych".

Dodał, że jeden z punktów "jest rozwinięciem przepisów UE, która wprost wskazuje podmioty, które mają uczestniczyć ewentualnie w procedurze resolution [rozwiązania dotyczące restrukturyzacji lub likwidacji banków - red.]".

- Jednym z tych podmiotów, co jest oczywiste, jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. I to w tym momencie wskazujemy. Naprawdę, nie rozwijamy procedury resolution, nie zmieniamy jej, wskazujemy na bardzo techniczne doprecyzowanie, ale bardzo istotne w tym procesie, zgodne z tym, co sama KE wnioskuje - podkreślał Piotr Patkowski.

- To z rozporządzeń unijnych wynika wymóg nałożony na państwo członkowskie dotyczący efektywności, szybkości i sprawności procesu resolution - zaznaczył.

Wiceminister wskazał, że procedura resolution "zakłada różne formy przeprowadzenia tego procesu, od procesu przejęcia, poprzez wsparcie IPS, do stworzenia banku pomostowego". - Te wszystkie możliwości już są w polskim prawodawstwie - mówił.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: