Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Kto go dostanie? Moskwa: Prosty wniosek, brak kryteriów dochodowych

- To rozwiązanie sprawiedliwe i równe dla wszystkich - tak o zapowiadanym przez rząd dodatku węglowym mówiła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Według nowego projektu ustawy każde gospodarstwo domowe po spełnieniu pewnych warunków może liczyć na 3 tys. zł.

Informacja na temat projektu ustawy w sprawie dodatku węglowego opublikowana została w rządowym wykazie prac legislacyjnych. Wynika z niego, że rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych.

Projekt ma zostać przyjęty w trzecim kwartale. Za opracowanie projektu odpowiedzialna jest minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Szefowa resortu przypomniała podczas wtorkowej popołudniowej konferencji prasowej, że wcześniej wprowadzona była ustawa z systemem rekompensat dla przedsiębiorców importujących węgiel.

- Nie zauważyliśmy nadmiernego zainteresowania naszym instrumentem, zweryfikowaliśmy założenia tego rozwiązania, decydując się na bezpośrednie wsparcie odbiorców węgla - powiedziała Anna Moskwa.

Jak dodała, uzyskanie dodatku "będzie wymagało złożenia bardzo prostego wniosku, nie ma żadnych kryteriów dochodowych". - Wesprze to tych, którzy dotychczas kupili i tych, którzy chcieliby kupić węgiel na rynku - wskazała.

Jak dodała, "to rozwiązanie sprawiedliwe i równe dla wszystkich, zarówno dla tych, którzy węgiel kupili, jak i tych, którzy kupią". - Zapotrzebowania są różne. Wiemy, że gospodarstwa domowe mają częściowo węgiel zabezpieczony z powodu poprzedniej, łagodnej zimy (...). Nie wnikamy w wysokość, każde gospodarstwo domowe ma inne zapotrzebowanie - mówiła Anna Moskwa.

- 16 kwietnia zostało wprowadzone i weszło w życie embargo na sprowadzanie rosyjskiego węgla, od tego momentu żaden rosyjski węgiel do Polski nie wpłynął. Jednocześnie w momencie wprowadzania embargo na rynku było prawie 3 mln ton rosyjskiego surowca, który trafił do polskich gospodarstw i znajdował się na składach węgla - wyjaśniała na wtorkowej popołudniowej konferencji Anna Moskwa.

Jak dodała, do poniedziałku "dodatkowe ilości, które wpłynęły przez polskie porty, to ponad 3 mln ton węgla". - W samych spółkach skarbu państwa kontraktacja węgla na dzień dzisiejszy to ponad 7 mln ton, mówię tylko o podmiotach skarbu państwa - wskazywała szefowa resortu.

- Jaki to jest węgiel? To węgiel energetyczny, również odsiany w miejscach poza granicami Polski, w innych portach - mówiła minister. Jak wskazała, węgiel energetyczny pochodzi np. z Kolumbii i Australii.

- Pozostały węgiel jest przesiewany. Odzyskujemy z niego w zależności od frakcji: z kierunku kolumbijskiego ok. 30-40 proc., z indonezyjskiego trochę mniej. Te statki płyną głównie z tych kierunków - wyliczała. Jak dodała, węgiel płynie też z RPA, Tanzanii i Stanów Zjednoczonych.

- Normalnie węgiel rosyjski płynął drogą lądową (...). Ta ścieżka, którą realizujemy, jest zupełnie nową ścieżką. Dotychczas nigdy takie ilości węgla nie płynęły przez polskie porty, a potem koleją i samochodami nie były rozwożone - wyjaśniała Anna Moskwa.

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody

Dodatek węglowy. Znane są szczegóły projektu

Dodatek węglowy ma przysługiwać gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, dodatek przyznawany będzie temu z wnioskodawców, który złoży wniosek jako pierwszy. Termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku ma upływać 30 listopada 2022 roku, a gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: