Dwa tygodnie nad morzem? Wybiera to tylko 3 proc. turystów. Ale Polacy nie zrezygnowali z wakacji

- Polacy nie zrezygnowali z urlopów. - Spędzają je jednak nieco inaczej. W porównaniu do roku 2021, zainteresowanie jest o około 40 proc. mniejsze - wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl ekspert z serwisu specjalizującego się w noclegach dla turystów. Na co jeszcze wskazują dane?
Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

Paragony grozy, inflacja i drożyzna. To hasła, które tego lata często przewijają się przez media. Czy jednak nastawienie Polaków do wakacji zmieniło się na skutek wysokich cen?

Zapytaliśmy o to ekspertów, przejrzeliśmy też kamery z najpopularniejszych polskich plaż. Tam, gdzie dopisuje pogoda, na plażach widać tłumy. Łeba, Ustka, Władysławo są pełne turystów. Ale czy to wrażenie jest widoczne także w statystykach?

Plaża w Łebie (22.07.2022)Plaża w Łebie (22.07.2022) Źródło: webcamera.pl/

Tłumy na plaży? Polacy nie zrezygnowali z wakacji, ale chętnych mniej

W rozmowie z Gazeta.pl wyjaśnił to Karol Wiak z serwisu Nocowanie.pl.

Na polskim wybrzeżu tłumy plażowiczów. Wyniki nie są jednak rekordowe. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, na urlop nad Bałtykiem zdecydowało się nieco ponad 70 proc. turystów portalu Nocowanie.pl. Do najchętniej wybieranych miejscowości należy zaliczyć Władysławowo, Łebę, Krynicę Morską, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Pobierowo oraz Trójmiasto

- wyjaśnia ekspert. Jak przyznaje nasz rozmówca pomimo trudnych czasów, Polacy nie zrezygnowali z urlopów. - Spędzają je jednak nieco inaczej. W porównaniu do roku 2021, zainteresowanie jest o ok. 40 proc. mniejsze. Pod koniec maja było to 21 proc., a w połowie czerwca  - 32 proc.

- Liczba wyszukiwań zakwaterowania na terminy lipcowe jest w tym momencie o jedną trzecią mniejsza niż w analogicznym momencie ub. roku, a na sierpniowe aż o ponad połowę - wylicza.

Wakacje 2022. Polacy decydują się na krótsze turnusy

Ekspert wyjaśnił też, że Polacy nie planują długich urlopów. - Jak wynika z naszych danych, co czwarty polski turysta planuje w te wakacje wyjechać na tydzień, a zaledwie 3 proc. na dwa tygodnie - stwierdził.

Wyjaśnił też, ile w tym roku trzeba zapłacić za pobyt. - Średni koszt noclegu nad morzem kształtuje się na poziomie 105-120 zł za osobę na dobę. Wszystko jest oczywiście uzależnione od standardu obiektu, odległości od morza i przede wszystkim od samej miejscowości, gdyż ceny te się bardzo różnią w przypadku niektórych z nich - zaznaczył. Najchętniej wybieraną kategorią są przede wszystkim domki, na które najczęściej decydują się rodziny z dziećmi oraz kwatery i pokoje oraz apartamenty, które wybierają pary - na każdą z tych kategorii decyduje się jedna trzecia turystów portalu Nocowanie.pl.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: