Putin marzy o Bayraktarach. Erdogan o propozycji, którą usłyszał od prezydenta Rosji

Według nieoficjalnych doniesień mediów turecki koncern Baykar, który produkuje drony bojowe Bayraktar, miał otrzymać propozycję budowy zakładu w Rosji. Ofertę współpracy miał złożyć sam Władimir Putin.

Jak donosi CNN Turk, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział politykom rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, że Putin w czasie spotkania w Teheranie zasugerował mu chęć podjęcia współpracy z koncernem Baykar.

- Zaproponował stworzenie fabryki w Rosji, tak jak Baykar zrobił to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - mówił Erdogan, jego słowa przytacza CNN Turk.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Tymczasem rzecznik koncernu zaprzeczył istnieniu fabryki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie chciał również skomentować rosyjskiej propozycji budowy zakładu w Rosji. Jednakże według źródeł serwisu middleeasteye.net turecki koncern rzeczywiście tworzy linię produkcyjną w ZEA.

Haluk Bayraktar: Firma nigdy nie współpracowała z rosyjskim agresorem

Haluk Bayraktar, który jest dyrektorem firmy Baykar Makina, w zeszłym tygodniu udzielił wywiadu CNN. Podczas rozmowy powiedział, że jest dumny z tego, iż produkowany przez nią dron stał się symbolem ukraińskiego oporu wobec rosyjskiej ofensywy. Podkreślił, że jego firma nigdy nie współpracowała z rosyjskim agresorem i nie będzie tego robić w przyszłości.

Bayraktar stwierdził, że Ukraina stawia opór "bardzo nieproporcjonalnej agresji". Wyraził też poparcie dla Ukrainy w jej walce o suwerenność i niepodległość. 

- Jednym z powodów, dla których dron Bayraktar TB2 stał się symbolem wolnej i suwerennej Ukrainy, jest to, że cała flota Bayraktar TB2 działa od początku wojny - powiedział dyrektor. - Mamy ogromne doświadczenie, a ukraińscy operatorzy są dobrze wykwalifikowani i operują tymi dronami we wszystkich środowiskach - dodał Haluk Bayraktar. Zwrócił uwagę na strategiczny poziom stosunków między Turcją a Ukrainą w sferze obronnej. Turcja wspiera Ukrainę dronami bojowymi, a sama kupuje od Ukrainy silniki turbinowe do tych dronów.

Zobacz wideo Bayraktar to przyjaciel ukraińskich żołnierzy. Użycie dronów w wojnie budzi jednak etyczne wątpliwości

Bayraktar TB2 to taktyczny dron atakujący. Może działać od 12 do 24 godzin, a jego maksymalny zasięg wynosi 150 kilometrów. Ma 6,5 metrów długości, a rozpiętość jego skrzydeł to 12 metrów. Średnia prędkość przelotowa sprzętu to 130 km/h, a maksymalna - 220 km/h.

Bayraktar dla Ukrainy. Ponad 22,5 mln zł w polskiej zbiórce

Przypomnijmy, w niedzielę w ramach akcji crowdfundingowej udało się zebrać wymaganą kwotę 22,5 mln zł na zakupu drona Bayraktar dla Ukrainy. - Daliśmy radę! 22,5 mln złotych to naprawdę wydawało się szalonym pomysłem - powiedział Sławomir Sierakowski, organizator akcji.

Więcej o udanej zbiórce przeczytasz tutaj:

Więcej o: