Podwyżki dla polityków. Więcej zarobią m.in. prezydent i szef NBP. O ile?

W przyszłym roku może dojść do podwyższenia kwoty bazowej, a co za tym idzie - wynagrodzeń polityków i osób pełniących istotne funkcje w państwie. Więcej pieniędzy może wpaść do portfeli m.in. marszałków, parlamentarzystów, prezydenta, a także prezesa NBP i NIK.

Informacje dotyczące zwiększenia wynagrodzeń polityków pojawiły się podczas ubiegłotygodniowego  posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. O sprawie poinformował dziennik "Fakt".

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska prezentowała podczas posiedzenia projekt planu finansowego na 2023 r. Jak mówiła Kaczmarska, do kancelarii wpłynęło pismo z Ministerstwa Finansów z informacją o podwyższeniu o 7,8 proc. kwoty bazowej. Służy ona do wyliczenia m.in. wynagrodzeń polityków. Docelowo ma wzrosnąć z 1789,42 zł do 1928,99 zł.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Agnieszka Kaczmarska podkreśliła, że oznacza to wzrost pensji nie tylko parlamentarzystów, ale również pracowników kancelarii, strażników.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w oświadczeniu przesłanym "Faktowi", że "finalne rozwiązania dotyczące wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe mają zostać przyjęte w najbliższym czasie w ramach prac nad projektem ustawy budżetowej na 2023 r.".

Zobacz wideo O co chodzi w "kontrakcjach przeciwko smartfonom"? Rzecznik rządu wyjaśnia słowa Kaczyńskiego

Pensje polityków. O ile wzrosną?

Jeśli zmiany wejdą w życie, pensja prezydenta Andrzeja Dudy wzrosłaby o 2 tys. zł brutto (do 27 tys. zł) - wyliczał "Fakt".

Marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki - otrzymaliby dodatkowe 1,6 tys. zł brutto (łącznie ich wynagrodzenie wyniosłoby 22,1 tys. zł).

Wynagrodzenia ministrów wzrosłyby o 1,4 tys., wiceministrów o 1250 zł, a posłów - o 1000 zł (do 13,8 tys. zł).  "Fakt" wskazał, że wzrosłyby również pensje np. szefa NIK Mariana Banasia (o ok. 1300 zł) oraz prezesa NBP (o ok. 1,5 tys. zł).

Z kolei od 1 kwietnia o 500 zł wzrosła kwota przeznaczona na wynajem lokalu przez posłów i senatorów spoza Warszawy (do 3,5 tys. zł miesięcznie).

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu, posłów i senatorów. Zmiany weszły w życie 1 sierpnia.

Parlamentarzyści zarabiają ponad 12 tys. zł miesięcznie (brutto), wiceministrowie ok. 16 tys. zł, a pensja premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu wzrosła do 20,5 tys. zł. Później weszła w życie także ustawa, na mocy której wzrosło m.in. wynagrodzenie prezydenta Andrzeja Dudy - do ponad 25 tys. zł miesięcznie.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: