Wakacje kredytowe weszły w życie w piątek 29 lipca. Ustawę o tym rozwiązaniu w połowie lipca podpisał prezydent Andrzej Duda. Warto przypomnieć, że wakacje kredytowe istnieją w systemie prawnym od lat. Wprowadzona ustawa czasowo rozszerzyła możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt hipoteczny w złotówkach.
Wakacje kredytowe to, inaczej mówiąc, zawieszenie spłaty kredytu bez dodatkowych odsetek. Możemy to zrobić w przypadku jednego kredytu hipotecznego. Co ważne, kredyt ten musi być na własne potrzeby mieszkaniowe — kredyty na mieszkanie pod wynajem lub inwestycyjne nie podlegają więc wakacjom kredytowym.
Kredyt można zawiesić na maksymalnie osiem miesięcy — po dwa miesiące w III oraz w IV kwartale 2022 roku, a także po jednym miesiącu we wszystkich kwartałach 2023 roku. Jednorazowo można wnioskować o jeden lub dwa miesiące wakacji kredytowych w zależności od danego banku.
Więcej informacji na temat wakacji kredytowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
We wnioskach należy uwzględnić: dane osobowe klienta, dane kredytu, którego dotyczy wniosek, informacje o okresie lub okresach zawieszenia spłaty kredytu, a także oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości, która zaspokaja nasze własne potrzeby mieszkaniowe.
Wniosek o wakacje kredytowe w mBanku jest dostępny od 29 lipca, możesz go złożyć na dwa sposoby:
"By skutecznie zawiesić spłatę kredytu na dany miesiąc, wniosek musisz złożyć najpóźniej w dniu płatności danej raty. Wtedy jej nie pobierzemy. Przykład. Jeśli płatność raty kredytu przypada na 15 sierpnia, to wniosek o zawieszenie spłaty tej raty możesz złożyć do 15 sierpnia" - czytamy na stronie internetowej mBanku. "Nie możesz zawiesić spłaty kredytu na miesiąc, w którym pobraliśmy już ratę. Nie zwrócimy pobranej raty. Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu pozwoli ci wybrać tylko kolejne miesiące danego kwartał" - czytamy dalej. Co ważne, zawieszenie płatności kredytu dotyczy części kapitałowej oraz odsetkowej, co oznacza, że nadal trzeba opłacać składki ubezpieczeniowe powiązane z umową kredytu.
Wnioski o wakacje kredytowe w BNP Paribas można składać od 29 lipca. Należy to zrobić najpóźniej w dniu pobierania raty kredytu - jeśli płacimy więc ratę 1 sierpnia, to ostateczny termin złożenia wniosku mija 1 sierpnia. Wniosek można złożyć osobiście w placówce oraz przez GOonline. Bank radzi, by skorzystać z tej drugiej opcji, spodziewając się dużego napływu klientów w tym okresie. Aby złożyć wniosek internetowo, należy:
"W dniu, w którym złożysz wniosek, zawieszamy ratę kredytu - także zaległe raty; wydłużamy okres kredytowania o okres zawieszenia - nie zmieniamy jednak treści hipoteki w księdze wieczystej, nie potrzebujemy aneksu do umowy" - podaje bank na swojej stronie internetowej.
W przypadku Alior Banku wniosek o wakacje kredytowe złożyć można najpóźniej do godz. 22 dzień przed terminem zapadalności raty:
"W ciągu 21 dni od złożenia wniosku wyślemy do ciebie w wiadomości e-mail lub listem zwykłym potwierdzenie zawieszenia spłaty rat kredytu, zgodnie z treścią złożonego wniosku. Jeśli nie będziemy mogli zawiesić spłaty rat, bo twój kredyt nie spełnia warunków ustawy - również poinformujemy cię o tym" - wskazuje bank.
Jeśli chcesz zawiesić spłatę raty kredytu w Banku Millenium w dniu, w którym składasz wniosek, należy zrobić to najpóźniej do godz. 19. Można to zrobić zarówno osobiście w banku, jak i przez Millenet. Jak to zrobić?
"Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego przez Millenet mogą złożyć wszyscy klienci Banku Millennium, nawet jeśli kredyt został udzielony przez Eurobank" - podaje bank. Czytelnik Gazeta.pl, pan Radosław przekazał natomiast, że "w Banku Millenium nie ma możliwości złożenia wniosku o wakacje kredytowe na cały okres". "Jest możliwość złożenia tylko na trzeci kwartał 2022. Nie ma opcji na czwarty kwartał, jak i również na 2023" - czytamy w mailu.
Masz problemy ze złożeniem wniosku o wakacje kredytowe? Napisz do nas na news@agora.pl.