Wakacje kredytowe - mBank, BNP Paribas, Alior, Millenium. Jak złożyć wniosek? [ZASADY]

Wakacje kredytowe to jedna z form pomocy dla kredytobiorców przytłoczonych wzrostem wysokości rat w związku z podwyżką stóp procentowych. Kto może skorzystać z zawieszenia spłat rat kredytu? Jak złożyć wniosek w mBanku, BNP Paribas, Aliorze czy Millenium? Odpowiadamy.

Wakacje kredytowe weszły w życie w piątek 29 lipca. Ustawę o tym rozwiązaniu w połowie lipca podpisał prezydent Andrzej Duda. Warto przypomnieć, że wakacje kredytowe istnieją w systemie prawnym od lat. Wprowadzona ustawa czasowo rozszerzyła możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt hipoteczny w złotówkach. 

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta

Wakacje kredytowe. Kto może skorzystać? Ile razy? [ZASADY]

Wakacje kredytowe to, inaczej mówiąc, zawieszenie spłaty kredytu bez dodatkowych odsetek. Możemy to zrobić w przypadku jednego kredytu hipotecznego. Co ważne, kredyt ten musi być na własne potrzeby mieszkaniowe — kredyty na mieszkanie pod wynajem lub inwestycyjne nie podlegają więc wakacjom kredytowym. 

Kredyt można zawiesić na maksymalnie osiem miesięcy — po dwa miesiące w III oraz w IV kwartale 2022 roku, a także po jednym miesiącu we wszystkich kwartałach 2023 roku. Jednorazowo można wnioskować o jeden lub dwa miesiące wakacji kredytowych w zależności od danego banku. 

Więcej informacji na temat wakacji kredytowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

We wnioskach należy uwzględnić: dane osobowe klienta, dane kredytu, którego dotyczy wniosek, informacje o okresie lub okresach zawieszenia spłaty kredytu, a także oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości, która zaspokaja nasze własne potrzeby mieszkaniowe. 

Wakacje kredytowe. Jak złożyć wniosek w mBanku?

Wniosek o wakacje kredytowe w mBanku jest dostępny od 29 lipca, możesz go złożyć na dwa sposoby:

 • w serwisie transakcyjnym — wystarczy zalogować się na swoje konto, wybrać "Pomoc", a następnie "Inna sprawa", w wyszukiwarce wpisujemy "wsparcie w spłacie kredytów" i uzupełniamy, a później składamy wniosek;
 • w wybranej placówce mBanku — wniosek pomoże złożyć doradca. 

"By skutecznie zawiesić spłatę kredytu na dany miesiąc, wniosek musisz złożyć najpóźniej w dniu płatności danej raty. Wtedy jej nie pobierzemy. Przykład. Jeśli płatność raty kredytu przypada na 15 sierpnia, to wniosek o zawieszenie spłaty tej raty możesz złożyć do 15 sierpnia" - czytamy na stronie internetowej mBanku. "Nie możesz zawiesić spłaty kredytu na miesiąc, w którym pobraliśmy już ratę. Nie zwrócimy pobranej raty. Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu pozwoli ci wybrać tylko kolejne miesiące danego kwartał" - czytamy dalej. Co ważne, zawieszenie płatności kredytu dotyczy części kapitałowej oraz odsetkowej, co oznacza, że nadal trzeba opłacać składki ubezpieczeniowe powiązane z umową kredytu. 

Wakacje kredytowe. Jak złożyć wniosek w BNP Paribas?

Wnioski o wakacje kredytowe w BNP Paribas można składać od 29 lipca. Należy to zrobić najpóźniej w dniu pobierania raty kredytu - jeśli płacimy więc ratę 1 sierpnia, to ostateczny termin złożenia wniosku mija 1 sierpnia. Wniosek można złożyć osobiście w placówce oraz przez GOonline. Bank radzi, by skorzystać z tej drugiej opcji, spodziewając się dużego napływu klientów w tym okresie. Aby złożyć wniosek internetowo, należy:

 • zalogować się do GOonline,
 • przejść do zakładki "Moje Finanse", następnie "Kredyty", "Wnioski", "Wniosek o wakacje kredytowe",
 • wypełnić wniosek i wybrać opcję "Złóż wniosek". Potwierdzenie przyjdzie na adres mailowy lub korespondencyjny podany we wniosku. 

"W dniu, w którym złożysz wniosek, zawieszamy ratę kredytu - także zaległe raty; wydłużamy okres kredytowania o okres zawieszenia - nie zmieniamy jednak treści hipoteki w księdze wieczystej, nie potrzebujemy aneksu do umowy" - podaje bank na swojej stronie internetowej

Wniosek o wakacje kredytowe w Alior Banku [INSTRUKCJA]

W przypadku Alior Banku wniosek o wakacje kredytowe złożyć można najpóźniej do godz. 22 dzień przed terminem zapadalności raty:

 • osobiście, w wybranym oddziale banku (nie w placówce partnerskiej), 
 • w bankowości internetowej Alior Online - logujemy się, wchodzimy w zakładkę "Moje sprawy", "Dyspozycje, opinie, potwierdzenia", tam powinniśmy znaleźć gotowy do wypełnienia wniosek. 

"W ciągu 21 dni od złożenia wniosku wyślemy do ciebie w wiadomości e-mail lub listem zwykłym potwierdzenie zawieszenia spłaty rat kredytu, zgodnie z treścią złożonego wniosku. Jeśli nie będziemy mogli zawiesić spłaty rat, bo twój kredyt nie spełnia warunków ustawy - również poinformujemy cię o tym" - wskazuje bank

Wakacje kredytowe Bank Millenium. Jak złożyć wniosek?

Jeśli chcesz zawiesić spłatę raty kredytu w Banku Millenium w dniu, w którym składasz wniosek, należy zrobić to najpóźniej do godz. 19. Można to zrobić zarówno osobiście w banku, jak i przez Millenet. Jak to zrobić?

 • Zaloguj się do Millenetu. W sekcji "Moje produkty" wybierz kafelek z kredytem hipotecznym. Następnie wybierz "Wniosek o wakacje kredytowe" i "Ustawowe wakacje kredytowe".
 • Wniosek możesz znaleźć też w innym miejscu. Wybierz "Moje finanse", "Kredyty i pożyczki", "Kredyt hipoteczny", "Wniosek o wakacje kredytowe" i "Ustawowe wakacje kredytowe". 
 • Wypełnij wniosek i złóż go.
 • Spłata zostanie zawieszona z dniem, w którym bank otrzyma wniosek. Bank prześle potwierdzenie w ciągu 21 dni. 

"Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego przez Millenet mogą złożyć wszyscy klienci Banku Millennium, nawet jeśli kredyt został udzielony przez Eurobank" - podaje bank. Czytelnik Gazeta.pl, pan Radosław przekazał natomiast, że "w Banku Millenium nie ma możliwości złożenia wniosku o wakacje kredytowe na cały okres". "Jest możliwość złożenia tylko na trzeci kwartał 2022. Nie ma opcji na czwarty kwartał, jak i również na 2023" - czytamy w mailu. 

Masz problemy ze złożeniem wniosku o wakacje kredytowe? Napisz do nas na news@agora.pl.

Więcej o: