Bankowy armagedon - czytelnicy Gazeta.pl o fali problemów z wnioskami. "Tak zinterpretowali ustawę"

PKO BP, mBank, Millenium Bank, Santander - czytelnicy Gazeta.pl, którzy chcieli złożyć wnioski o wakacje kredytowe, od rana alarmowali o problemach w tych bankach. "Nie da się złożyć wniosku", "strona nie działa" - pisali. Po godzinie 12 problem wciąż występował w banku PKO BP. "Trwają prace nad przywróceniem dostępu do usług" - informują jego przedstawiciele.

Masz problemy ze złożeniem wniosku o wakacje kredytowe? Napisz do nas na news@agora.pl.

"W PKO BP nie można od rana złożyć wniosku. Pojawia się fałszywy komunikat, mówiący ze nie mam połączenia z internetem. Wszystkie inne strony działają. Internet działa, sprawdziłem na dwóch komputerach i kilku przeglądarkach. Moim zdaniem to jest wprowadzanie w błąd. Ktoś celowo ustawił taki komunikat, zamiast informacji np. o przeciążeniu systemu. Co ciekawe, najpierw normalnie loguje się do systemu, o błąd o braku internetu pojawia się dopiero po probie wejścia w link do wakacji kredytowych" - pisze jeden z czytelników. Po jakimś czasie możliwość złożenia wniosku - jak dodaje - całkiem zniknęła. Według strony Downdetector, na której można zgłaszać problemy, w PKO BP zaczęły się około 8 rano. O 9.15 odnotowano przeszło 700 raportów. Po godzinie 12 utrudnienia wciąż występowały. "Z powodów technicznych możliwość złożenia wniosku o rządowe wakacje kredytowe może być ograniczona. Przepraszamy za wszystkie utrudnienia. Trwają prace nad przywróceniem dostępu do usług" - podaje PKO BP.

Jak wynika z otrzymywanych przez nas wiadomości, problemy występują także w Banku Millenium:

"Uprzejmie informuję, że w Banku Millenium nie ma możliwości złożenia wniosku o wakacje kredytowe na cały okres. Jest możliwość złożenia tylko na 3Q 2022. Nie ma opcji na 4Q jak i również na 2023 (...) Na infolinii powiedziano mi, że tak zinterpretowali ustawę, że wniosek trzeba składać w każdym kwartale".

Oraz w Santanderze:

Santander miał udostępnić wniosek internetowy, niestety od rana sprawdzam i nadal go nie ma
W Santander Bank złożenie wniosku możliwe jest tylko na sierpień, brak jest opcji złożenia na kolejne miesiące, a bank dodatkowo zastrzega, że będzie udostępniał kolejne wnioski co miesiąc.

Inna klientka Santandera zwraca uwagę: "według mnie bank dopuścił się manipulacji. Można złożyć wniosek tylko na sierpień. Złożenie wniosku na dwa miesiące wymaga wysłania pocztą (przez system pocztowy banku) informacji o tym, jakie miesiące w tym kwartale ma obejmować zawieszenie spłaty. Nie napisali jednak, że wniosek za sierpień należy ściągnąć przed wysłaniem i dołączyć do tej wiadomości".

Dlatego większość osób, takich jak ja, wypełniło i wysłało wnioski za sierpień a dopiero potem wiadomość o tym, że chcę też na wrzesień. Nie wiadomo, czy bank udostępni wniosek na wrzesień. Zresztą duża część ludzi i tak zapomni.

Santander przekazał nam, że od początku wprowadzili możliwość zawieszenie wszystkich 8 rat w ramach wakacji kredytowych - w oddziale lub mailowo w usługach bankowości elektronicznej. "Od popołudnia w piątek udostępniliśmy tę możliwość także na formularzu w bankowości elektronicznej" - pisze Santander.

Zobacz wideo Niski poziom wody w Wisły. Nagraliśmy, jak susza wpłynęła na rzekę w stolicy

Wakacje kredytowe i awarie w niektórych bankach 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

PKO BP wydało komunikat, że "w związku z dużym zainteresowaniem wakacjami kredytowymi, bank otworzy dla klientów w najbliższą sobotę, 30 lipca, wszystkie oddziały".

Bank przekazał także w mediach społecznościowych:

Wniosek można też złożyć w oddziale lub listownie.

Awaria w PKO Banku PolskimAwaria w PKO Banku Polskim fot. downdetector.pl

O problemach informują także klienci mBanku. "W taki sposób mBank rozwiązuje problematyczne dla siebie wsparcie dla kredytobiorców. Od godziny nie da się złożyć wniosku. Dla osób, które mają bliski termin spłaty raty, oznacza to spore kłopoty i niemożliwość zrealizowania przegłosowanego prawa do ulgi dla osób z kredytem złotowym" - napisał nasz czytelnik po godzinie 9. 

mBank podkreśla, że awarii nie ma i strona działa już bez zarzutu.

Problemy w mBankuProblemy w mBanku fot. zdjęcie od czytelnika

Skierowaliśmy do wymienionych banków pytanie o problemy w związku ze składaniem wniosków. Millennium, Santander i ING poinformowały nas, że nie odnotowały problemów. ING potwierdza jednocześnie, że zainteresowanie klientów wnioskami jest spore. 

Wakacje kredytowe. Od kiedy można z nich korzystać?

Wakacje kredytowe 2022 są skierowane do osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych polskich na własne mieszkanie. "Wakacje kredytowe to nawet osiem miesięcy bez spłaty rat":

  • po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.)
  • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Rząd informuje, że terminy na spłaty rat zostaną przedłużone bez dodatkowych odsetek. - Przyjęte rozwiązania to realna pomoc dla obywateli w trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Po pandemii mamy do czynienia z dodatkowym kryzysem, jakim jest wojna w Ukrainie i wywołanym przez to nagłym wzrostem inflacji. Rząd musi brać pod uwagę, że inflacja i wysokie stopy procentowe powodują wzrost rat kredytów i podwyżki cen towarów Dlatego właśnie w Ministerstwie Finansów opracowaliśmy instrumenty, które pomogą Polakom w tych trudnych czasach - przekazała ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska. 

Spłata kredytu zostaje zawieszona z dniem złożenia wniosku. Bank ma 21 dni na to, aby potwierdzić złożenie dokumentu. Wniosek należy złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Należy zawrzeć z nim następujące informacje:

  • dane kredytobiorcy,
  • dane banku-kredytodawcy,
  • numer umowy kredytowej, 
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu,

do wniosku należy dodać także oświadczenie, w którym podkreślimy, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: