Nestlé podniosło ceny z powodu inflacji. Firma zwiększyła sprzedaż

Nestlé w pierwszej połowie 2022 r. poniosło ceny średnio o 6,5 proc. W tym samym okresie szwajcarski gigant spożywczy zwiększył sprzedaż o 9,2 proc., lecz zysk netto zmniejszył się o 11,7 proc. m.in. z powodu wyższych podatków.

W komunikacie opublikowanym 28 lipca Nestlé powiadomiło o swoich wynikach finansowych. Jak czytamy, w I połowie 2022 r. firma podniosła ceny produktów średnio o 6,5 proc., tłumacząc decyzję "znaczną i bezprecedensową inflacją kosztów". Mark Schneider, prezes Nestlé podkreślił w komunikacie, że podwyżki cen zostały wprowadzone w sposób "odpowiedzialny".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nestlé zwiększył sprzedaż, ale zysk netto się zmniejszył. Powodem wyższe podatki

Szwajcarski gigant spożywczy w I połowie 2022 r. zwiększył sprzedaż o 9,2 proc. (do 45,6 mld franków szwajcarskich), lecz zysk netto zmniejszył się o 11,7 proc. (do 5,2 mld franków) z powodu wyższych podatków. Nestlé oczekuje wzrostu sprzedaży o 7-8 proc. w tym roku, a marże zysku zostały ustalone na poziomie 17 proc.

"Ograniczyliśmy wpływ bezprecedensowej presji inflacyjnej i ograniczeń łańcucha dostaw na rozwój naszych marż poprzez zdyscyplinowaną kontrolę kosztów i efektywność operacyjną. Jednocześnie znacznie wzrosły inwestycje związane z nakładami kapitałowymi, cyfryzacją i zrównoważonym rozwojem" - przekazał prezes Nestlé Mark Schneider, cytowany w komunikacie.

Firmy podwyższają ceny. Wśród nich m.in. Heinz i Unilever

Nestlé to jedna z wielu firm, które podniosły ceny produktów w obliczu wyższych cen energii, surowców i kosztów utrzymania personelu. W zeszłym tygodniu firmy Kraft Heinz (znany producent m.in. ketchupu i fasoli po bretońsku) oraz Reckitt Benckiser (producent Dettol, Nurofen i Strepsils) przekazały, że wiosną tego roku wprowadziły dwucyfrowy wzrost cen - podaje "The Guardian".

Z kolei firma Unilever, właściciel takich marek, jak lody Marmite, Ben&Jerry’s i Magnum, ogłosiła, że w ostatnich miesiącach podniosła ceny o 11,2 proc. i spodziewa się dalszych podwyżek w ciągu roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Z czego rezygnujemy w dobie inflacji? "Jesteśmy przerażeni" [SONDA]
Więcej o: