Operacja "Znajdź i uratuj". Tak drony pomagają tonącym [WIDEO]

Turyści, którzy przebywają nad wodą, często mogą liczyć na pomoc wykwalifikowanego ratownika. Technologia może jednak wspomóc ten wysiłek. Istnieją bowiem drony, które mogą aktywnie uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych. A nawet pomóc w ratowaniu życia.

Okres wakacyjny to czas, w którym służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności nad wodą. Nic dziwnego, każdego roku w Polsce na skutek utonięcia życie traci około 460-480 osób. Przyczyną nie zawsze jest alkohol. Czasami to przecenianie swoich umiejętności albo po prostu niezbyt duże doświadczenie w pływaniu.

Tradycyjne środki ochrony ograniczać się mogą jedynie do obecności ratownika na plaży, ewentualnie do monitoringu. Są i jednak bardziej innowacyjne rozwiązania, które zakładają wykorzystanie dronów ratowniczych.

Spadochron, pod którym lądował łazik Perseverance na Marsie Dron zrobił zdjęcia Marsa. Widać spadochron, pod którym sam lądował

Coraz więcej utonięć. Dron może pomóc nieść pomoc

Na rynku są już dostępne tego typu urządzenia - na przykład drony Pelixar, które od dwóch lat patrolują m.in. port w Gdyni (korzysta z nich WOPR). Są wyposażone w zoom i potrafią wykonać operację typu SAR (Search & Rescue, z ang. znajdź i uratuj) na wodzie i na lodzie. Wykorzystuje się je do poszukiwań osób zaginionych w terenie trudno dostępnym, do dostarczenia defibrylatorów w krytyczne miejsce. Tego typu drony mogą być wsparciem działania jednostek ratownictwa wodnego w zakresie monitoringu czy poszukiwania oraz akcji ratowniczych. 

Na poniższym nagraniu można zobaczyć drona ratowniczego w akcji:

Zobacz wideo Tak może wyglądać wykorzystanie dronów w ratownictwie

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że od początku kwietnia doszło do 200 utonięć. Przez cały czerwiec utonęło 87 osób, a w lipcu - 61. Danych za sierpień - jak w wynika z oficjalnych policyjnych statystyk - jeszcze nie ma.

RCB apeluje przede wszystkim o niewypływanie dmuchanymi materacami na środek akwenów, niewchodzenie do wody w nieznanych i niewyznaczonych do tego miejscach i stosowanie się do zaleceń ratowników. Niebezpieczne jest również pływanie po długim przebywaniu na słońcu, pod wpływem alkoholu i środków odurzających oraz po jedzeniu.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Czytaj więcej:

Zapnij pasy kapoka", "nie walcz z prądem". Jak uniknąć tragedii nad wodą? 

"Patrz na dzieci, nie w telefon", "zapnij pasy kapoka" [PRAKTYCZNE RADY]: 

Jak pomóc tonącemu? Czego nie robić, jak wezwać pomoc? "Podsuń coś wypornego, głośno krzycz": 

Więcej o: