500 plus. Kiedy wypłata? ZUS wysyła przelewy w dziewięciu terminach [DATY]

Kiedy wypłata 500 plus? Od zeszłorocznej reformy, terminy zmieniają się co 12 miesięcy. Każdy rodzic może samodzielnie sprawdzić, kiedy otrzyma pieniądze.

W ubiegłym roku wprowadzono zmianę w 500 plus. Wniosek o świadczenie trzeba składać co roku. To oznacza, że terminy wypłat co roku też będą się zmieniać. ZUS przydziela je losowo.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Każdy świadczeniobiorca otrzymuje indywidualny termin wypłaty 500 plus, który został mu przydzielony automatycznie. Można to sprawdzić na stronie PUE ZUS. Nowy termin obowiązuje przez cały okres, na który zostało przyznane kolejne świadczenie wychowawcze.

Świadczenie 500 plus. Kiedy wypłata?

ZUS zaplanował dziewięć terminów wypłaty 500 plus: 2., 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. i 22. dnia każdego miesiąca. Jeśli płatność wypadnie w dzień wolny od pracy, środki zostaną dostarczone na konto świadczeniobiorcy dzień wcześniej.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Aby sprawdzić dokładną datę wpływu środków, należy zalogować się na koncie PUE ZUS, wybrać zakładkę "Świadczeniobiorca", z lewej strony wybrać pole "500 plus wnioski i świadczenia", następnie należy wybrać "szczegóły wniosku" - wtedy pokaże się data wypłaty świadczenia.

Świadczenie 500 plus

Nowy okres świadczeniowy przypada od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Aby ciągłość świadczenia została zachowana, należało złożyć wniosek w ZUS-ie do końca kwietnia.

Jeśli wniosek zostanie złożony do końca czerwca, wtedy świadczenie zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Jeśli wniosek zostanie złożony po 30 czerwca 2022 roku, świadczenia będzie przysługiwać od miesiąca złożenia stosownego wniosku. Wnioski o 500 plus można składać elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Pieniądze trafiają tylko na wskazane rachunki bankowe.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: