Waloryzacja 500 plus? PiS sieje zamęt. Mówi, że będzie, potem zaprzecza i znów daje nadzieję

Waloryzacja 500 plus w ostatnich tygodniach stała się realną możliwością. Najpierw mówili o tym politycy PiS, ale ostatecznie członkowie rządu ucięli nadzieję na waloryzację. Tę znów przywraca Ryszard Terlecki, szef klubu PiS.

500 plus wprowadzono w 2015 roku. Od tego czasu jego siła nabywcza znacznie spadła. Szczególnie ostatnia inflacja mocno obniżyła wartość świadczenia. Dziś to już tylko 383 zł. Gdyby zwaloryzować 500 plus, by za tę kwotę można było kupić tyle samo, co siedem lat temu, świadczenie musiałoby wynosić 652 zł. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Waloryzacja 500 plus jednak będzie? Terlecki: Pewna zmiana na korzyść

Od kilku tygodni mówi się o tym, że 500 plus rzeczywiście może zostać zwaloryzowane. Wypowiadało się na ten temat już kilku polityków związanych z obozem rządzącym. Ostatnio nadzieje na podwyższenie wypłat w wywiadzie dla "Polska Times" dał Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Polityk na pytanie, czy partia rozważa waloryzację i czy będzie zmiana na 700 plus, odrzekł, że nie jest to przesądzone. Powiedział również, że nie chce nazywać tego waloryzacją. 

Nie nazywamy tego 'waloryzacją', a pewną zmianą, oczywiście na korzyść tych, którzy otrzymują to świadczenie. Z pewnością coś takiego nastąpi. Jeszcze nie w tej chwili, ponieważ nie nadszedł na to moment

- powiedział szef klubu PiS

Waloryzacja 500 plus? Rząd zaprzecza

Wypowiedź Ryszarda Terleckiego może dziwić, ponieważ po fali doniesień o ewentualnym podwyższeniu wypłaty 500 plus, zaprzeczyli temu członkowie rządu.

- Nie ma planów podniesienia wysokości świadczenia z programu Rodzina 500+, w rządzie nie ma w tej chwili dyskusji na ten temat - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, w rozmowie z Polsat News. Podobne pytanie zadali dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" ministerce finansów, która ucięła dyskusję na ten temat, mówiąc, że "nie ma takich planów i o tym nie rozmawiamy".

Kilka dni wcześniej mniej zasadniczy był rzecznik rządu Piotr Muller. Ten odrzekł, że obecnie nie ma w planach waloryzacji 500 plus, ale nie wykluczył, że w przyszłości mogą nastąpić jakieś modyfikacje. Senator PiS Stanisław Karczewski również zdradził, że podwyższenie świadczenia jest rozważane

Z wypowiedzi polityków można więc wywnioskować, że obecnie rząd ma inne priorytety. Niewykluczone jednak, że waloryzacja 500 plus nastąpi w bliżej nieokreślonej przyszłości. Konkretów jednak brak.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: