Waloryzacja emerytur w 2023 roku może być dwucyfrowa. Podwyżka nawet o 450 zł [WYLICZENIA]

Waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku może być wyjątkowo wysoka. Stanisław Szwed, wiceszef Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedział, że świadczenia wzrosną nawet o kilkanaście procent.

W przyszłym roku emeryci i renciści mogą otrzymać wyższe świadczenia. Waloryzacja przysługujących im emerytur i rent może wynieść kilkaset złotych. "Zapowiada się rekordowo, bo niestety mamy też wysoką inflację" - przekazał 9 lipca na antenie TVP Info Stanisław Szwed.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Waloryzacja emerytur w przyszłym roku może wynieść 12 proc.

Według zapowiedzi wiceszefa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda, waloryzacja może być nawet dwucyfrowa. - Myślę, że jednak to będzie dwucyfrowa waloryzacja. Oczywiście my prognozujemy w tej chwili. Ta prognoza jest średnioroczna, ale patrząc jednak dzisiaj, na wskaźniki inflacji trzeba założyć, że przyszłoroczna też może być dwucyfrowa - przekazał cytowany przez "Fakt". Wiceminister dodał, że w przyszłym roku budżet przeznaczony na wsparcie emerytów musi być większy niż w tym roku.

Wskaźnik waloryzacji emerytur oraz rent wynika z cen towarów i usług, jest on uśredniony w skali całego roku oraz zwiększony o 20 proc. realnego wzrostu średniego wynagrodzenia w ubiegłym roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę prognozę średniorocznej inflacji NBP (12 proc.), łatwo obliczyć na jakie podwyżki mogą liczyć świadczeniobiorcy w przyszłym roku.

Emerytka (zdjęcie ilustracyjne)Dodatkowe 1300 zł do emerytury. Kto może złożyć wniosek?

Wysokość świadczenia emerytalnego może wzrosnąć nawet o 450 zł

Biorąc pod uwagę lipcowe prognozy średniorocznej inflacji tworzone przez Narodowy Bank Polski, "Fakt" obliczył jakie podwyżki mogą otrzymać emeryci. Obecnie najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. Najwięcej emerytów otrzymuje świadczenie w wysokości od 2 do 2,4 tys. złotych brutto miesięcznie.

Według obliczeń "Faktu", emeryci mogą otrzymać świadczenia wyższe nawet o 450 złotych netto. Przykładowe wyliczenia emerytury po waloryzacji:

  • Osoby, które otrzymują obecnie 910,00 zł netto, zyskają po waloryzacji 109,20 zł netto,
  • Osoby, które otrzymują obecnie 1365,00 zł netto, zyskają po waloryzacji 171,80 zł netto,
  • Osoby, które otrzymują obecnie 1820,00 zł netto, zyskają po waloryzacji 218,40 zł netto,
  • Osoby, które otrzymują obecnie 2512,00 zł netto, zyskają po waloryzacji 265,44 zł netto,
  • Osoby, które otrzymują obecnie 3385,00 zł netto, zyskają po waloryzacji 454,20 zł netto.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Świadczenie pielęgnacyjne 2022. Ile wynosi po waloryzacji?

Więcej o: