Będą dopłaty do ogrzewania - nie tylko węglem. Ile ma wynieść wsparcie? LPG, olej opałowy [KWOTY]

Dodatek węglowy to nie koniec. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Oznacza to świadczenia dla ogrzewających m.in. pelletem czy LPG.

Dodatek węglowy przysługuje wszystkim gospodarstwom domowym, które ogrzewają się węglem lub paliwem węglopochodnym - nie ma progu dochodowego. Wsparcie wypłacane w kwocie 3 tysięcy złotych jest bezzwrotne i jednorazowe. Od początku wprowadzania tego świadczenia opozycja zgłaszała, że dofinansowanie powinno objąć wszystkie gospodarstwa domowe, niezależnie od tego, z jakiego źródła korzystają.  

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Dodatek węglowy to nie wszystko. Rząd ma kolejne rozwiązanie

We wtorek projekt zawierający takie założenia uzyskał pozytywną opinię Rady Ministrów. To kolejne rozwiązania - po wprowadzeniu dodatku węglowego - które mają pomóc w pokryciu części kosztów związanych ze wzrostem cen na rynkach paliw i energii, w tym kosztów ogrzewania. 

Rozwiązanie, którego założenia rząd przyjął 16 sierpnia, ma wspomóc te gospodarstwa domowe, dla których główne źródło ciepła zasilane jest biomasą, pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, brykietem drzewnym, słomą, ziarnami zbóż albo skroplonym gazem LPG, czyli propan butanem lub olejem opałowym. 

Jednorazowe wsparcie wyniesie: dla używających LPG - 500 złotych, drewna kawałkowego - 1 tysiąc złotych, oleju opałowego - 2 tysiące złotych, pelletu - 3 tysiące złotych. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Rekompensata jako odpowiedź na wysokie ceny

Projekt zakłada również mechanizm ustalania przez przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące działalność w zakresie wytwarzania ciepła, tzw. taryfy z rekompensatą dla odbiorców ciepła z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Dla odbiorców tej grupy ograniczony zostaje wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody użytkowej do ustalonego poziomu. 

Business Insider donosi, że wyniosą ona z rekompensatą 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego; 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach. W przypadku, gdy w systemie ciepłowniczym występują źródła ciepła, które wykorzystują jednocześnie różne paliwa, średnia cena wytwarzania ciepła ma być określana proporcjonalnie do procentowego udziału danego źródła.

Wsparcie będzie obowiązywało na cały sezon grzewczy trwający od października 2022 r. do kwietnia 2023 r.

Więcej o: