Do 30 listopada będą przyjmowane wnioski o dodatek węglowy. Przysługuje on wszystkim gospodarstwom domowym, które ogrzewają się węglem lub paliwem węglopochodnym - nie ma progu dochodowego. Wsparcie wypłacane w kwocie 3 tysięcy złotych jest bezzwrotne i jednorazowe. Nabór wniosków miał ruszyć 16 sierpnia, jednak poczekamy na to jeszcze kilka dni.
5 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o dodatku węglowym. 10 sierpnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Projekt to jednak za mało. Przepisy wymagają, aby wzór wniosku został opublikowany jako rozporządzenie.
Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało projekt wniosku o dodatek węglowy, jednak aby stał się on prawomocny, musi zostać również opublikowany w rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a to wciąż się nie stało. Brakuje więc przepisów wykonawczych.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.
Z tego powodu urzędy gminy w całej Polsce nie mogą oficjalnie przyjmować wniosków, pomimo że od rana czekają w nich kolejki chętnych. W przypadku gdy ostateczny wniosek będzie różnił się od wzoru opublikowanego w RCL wszystkie złożone dziś wnioski nie będą mogły zostać rozpatrzone.
- Naprawdę wiele osób przyszło do nas z wypełnionymi formularzami lub wysłało nam go przez internet. Niestety, ludzie zrobili to przedwcześnie. My przyjmujemy od nich te wnioski i odkładamy, ale nie wiadomo, czy nie będą musieli ich poprawić - mówił w rozmowie z Onetem Andrzej Nowak, wójt gminy Biały Dunajec na Podhalu.
Rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka poinformował RMF FM, że rozporządzenie powinno wejść w życie w ciągu najbliższych dni. Dokładny termin jednak nie padł.