Chaos w urzędach - miał ruszyć nabór wniosków o dodatek węglowy, ale brakuje przepisów

To jeszcze nie dziś. Nabór wniosków o dodatek węglowy, choć miał ruszyć 16 sierpnia, rozpocznie się dopiero za kilka dni. Za ile? Niestety wciąż nie wiemy. Wszystko zależy od opublikowania przez resort środowiska rozporządzenia ze wzorem wniosku. Dotychczas taki wzór opublikowało jedynie Rządowe Centrum Legislacji, ale jego ostateczny wygląd może się jeszcze zmienić.

Do 30 listopada będą przyjmowane wnioski o dodatek węglowy. Przysługuje on wszystkim gospodarstwom domowym, które ogrzewają się węglem lub paliwem węglopochodnym - nie ma progu dochodowego. Wsparcie wypłacane w kwocie 3 tysięcy złotych jest bezzwrotne i jednorazowe. Nabór wniosków miał ruszyć 16 sierpnia, jednak poczekamy na to jeszcze kilka dni.  

Zobacz wideo Co rząd powinien zrobić by obniżyć ceny węgla na rynku? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Dodatek węglowy. Urzędy nie mogą przyjąć wniosków

5 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o dodatku węglowym. 10 sierpnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Projekt to jednak za mało. Przepisy wymagają, aby wzór wniosku został opublikowany jako rozporządzenie. 

Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało projekt wniosku o dodatek węglowy, jednak aby stał się on prawomocny, musi zostać również opublikowany w rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a to wciąż się nie stało. Brakuje więc przepisów wykonawczych.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatek węglowy. Kiedy naprawdę ruszy nabór wniosków?

Z tego powodu urzędy gminy w całej Polsce nie mogą oficjalnie przyjmować wniosków, pomimo że od rana czekają w nich kolejki chętnych. W przypadku gdy ostateczny wniosek będzie różnił się od wzoru opublikowanego w RCL wszystkie złożone dziś wnioski nie będą mogły zostać rozpatrzone.  

- Naprawdę wiele osób przyszło do nas z wypełnionymi formularzami lub wysłało nam go przez internet. Niestety, ludzie zrobili to przedwcześnie. My przyjmujemy od nich te wnioski i odkładamy, ale nie wiadomo, czy nie będą musieli ich poprawić - mówił w rozmowie z Onetem Andrzej Nowak, wójt gminy Biały Dunajec na Podhalu. 

Rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka poinformował RMF FM, że rozporządzenie powinno wejść w życie w ciągu najbliższych dni. Dokładny termin jednak nie padł. 

Więcej o: