Ekonomiści od dawna zaznaczają, że konieczne jest wprowadzenie zachęt do pozostawania dłużej na rynku pracy. Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesorka Gertruda Uścińska w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaznaczyła, że system emerytalny wymaga polityki, która jest oparta na dobrych warunkach zatrudnienia - przytacza w środę 24 sierpnia jej słowa TVN24.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Jak podała prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska, w Polsce najniższa emerytura to 10 groszy. Z kolei koszt wypłaty świadczenia emerytalnego to 100-150 złotych. Jej zdaniem wypłacanie tak zwanych groszowych emerytur jest sprzeczne z tym, czym jest świadczenie emerytalne.
- Dlatego postulujemy, że powinien być co najmniej minimalny okres zatrudnienia. W większości państw to jest 10-15 lat, może być 5 lat, które w ogóle otwiera prawo do emerytury przy wieku emerytalnym. Może być jakiś kapitał, który daje tę emeryturę na jakimś poziomie - powiedziała.
- Najprostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie zasady, by te groszowe emerytury nie były wypłacane co miesiąc, tylko na przykład raz na rok, bo i tak zachowane jest prawo do opieki zdrowotnej czy do innych świadczeń - skomentowała profesorka Gertruda Uścińska.
Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych liczba emerytów w ostatnim kwartale 2021 roku przekroczyła 6 mln. - Długoterminowo liczba świadczeniobiorców będzie rosła. Owszem, w okresie pandemii osiągnęliśmy pod tym względem pewną stabilizację, ale to wiązało się z dużą liczbą zgonów. Wskaźnik zgonów był przecież najwyższy w tej w grupie wiekowej. To spowodowało, że wzrost liczby emerytów zatrzymał się, ale w kolejnych latach będzie on występował ponownie. Pandemia nie zmieniła bowiem struktury demograficznej Polski - cytuje słowa Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, serwis Bankier.
Przypominamy, wysokość czternastki wynosi tyle, ile minimalna emerytura. Po odliczeniu podatku dla wielu świadczeniobiorców wynosi 1 217 złotych.
Jak podkreśliła w Programie Pierwszym Polskiego Radia ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, zastosowano mechanizm "złotówka za złotówkę" z uwagi na kryterium dochodowe w wysokości 2 900 złotych brutto. To oznacza, że powyżej tej kwoty, 14. emerytura będzie pomniejszona.
Termin wypłaty czternastek został wyznaczony na okres od 25 sierpnia do 20 września. Dodatek trafi do seniorów wraz z ich comiesięcznym świadczeniem z ZUS, a zatem będzie to: 25 sierpnia, 5 września, 6 września, 9 września (gdyż 10 przypada w sobotę), 15 września lub 20 września.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.