Ceny węgla, paliw i pelletu - poniedziałek 29.08.2022. Węgiel drożeje, olej napędowy mocno w górę

Notowania cen węgla w poniedziałek po raz kolejny udowodniły, że surowiec może być jeszcze droższy. W europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) za tonę trzeba bowiem płacić więcej niż w piątek. Powodów do radości nie mają także kierowcy, którzy więcej wydać będą musieli na benzynę, a przede wszystkim olej napędowy. Groszowy spadek cen LPG jest tu marnym pocieszeniem.

Ceny węgla spędzają sen z powiek Polakom. Najnowsze dane z rynków europejskich potwierdzają tendencję wzrostową. Według aktualnego wskaźnika na poniedziałek 29 sierpnia w portach ARA za tonę węgla trzeba już płacić 357,05 dol. za tonę. Tym samym po przeliczeniu na złotówki cena paliwa przekroczyła 1702 zł. W piątek za paliwo trzeba było płacić mniej, bo 1653 zł.

Cena węglaCena węgla Źródło: Stooq.pl

Ceny węgla w Polsce. Surowiec praktycznie niedostępny

Polska, jeden z głównych producentów węgla w Europie, oferuje konsumentom możliwość zakupu we własnym sklepie internetowym największej spółki PGG. Od 16 sierpnia Polska Grupa Górnicza podniosła średnią cenę węgla opałowego. Wynosi ona 1200 zł, wcześniej było to 1000 zł.

E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu. Często kończy się w dosłownie kilkanaście minut po pojawieniu się. 

Ceny paliw - poniedziałek 29.08.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w poniedziałek 29 sierpnia w Polsce to:

  • PB95 - 6,47 zł;
  • PB98 - 7,17 zł;
  • ON - 7,32 zł;
  • ON+ - 7,59 zł;
  • LPG - 3,11 zł.

Z powyższych pozycji wszysktie - oprócz LPG, który potaniał w porównaniu z piątkiem o 2 grosze - odntoowały wzrosty. Najbardziej podrożał olej napędowy (cena z piątku to 7,17 zł) oraz benzyna PB98 (w piątek była o 6 groszy tańsza). 

Końcówka wakacji to ostatnie dni, by skorzystać z wyjątkowych ofert. PKN Orlen, Lotos oraz BP wprowadziły rabat na paliwo, który obowiązuje do końca wakacji. Każdy uczestnik promocji może otrzymać 30 groszy rabatu na litrze benzyny lub oleju napędowego w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie. Każdego miesiąca będzie więc można kupić łącznie 150 litrów paliwa w promocji. Aby skorzystać z rabatu, należy pobrać i zainstalować aplikację wybranej stacji benzynowej. Do akcji obniżek cen dołączyły również sieci Moya i Circle K.

Ceny pelletu - poniedziałek 29.08.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. W piątek 26 sierpnia w Castoramie ceny za tonę wynoszą 2590 zł. Jak informuje serwis KB.pl pellet jest też w ofercie sieci OBI. Feniks Pellet Premium wyceniony jest na 28,99 zł za worek 15 kg.  W przeliczeniu na tonę opału daje to kwotę 1 930 zł. Pellet workowany Magma Premium 17,4 kosztuje 39,99 zł za worek, cena za tonę kształtuje się więc na poziomie 2 660 zł.

Więcej o: