Podwójne emerytury wdowie? Tego chce Lewica. "Sytuacja materialna wielu seniorów jest trudna"

Emerytura wdowia to świadczenie, o które może ubiegać się emeryt w przypadku śmierci drugiego z małżonków. Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, który pozwoli pobierać dwa świadczenia jednocześnie. - Sytuacja materialna wielu seniorów jest trudna, mimo 13. i 14. emerytury - ocenia Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Po śmierci małżonka wdowa lub wdowiec mogą zdecydować o zachowaniu swojej emerytury, albo zrezygnować z niej na rzecz renty rodzinnej, która wynosi 85 proc. emerytury małżonka. Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca PZERiI uważa, że seniorzy powinni otrzymywać wyższe emerytury.

Więcej o emeryturach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"W najtrudniejszej sytuacji są kobiety, gdyż ich emerytury są znacząco niższe niż świadczenia mężczyzn"

- Sytuacja materialna wielu seniorów jest trudna, mimo "zastrzyków" gotówki w postaci 13. i 14. emerytury. Wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych, a także prądu, gazu i innych nośników energii odbija się na budżetach domowych osób starszych. W najtrudniejszej sytuacji są kobiety, gdyż ich emerytury są znacząco niższe - o 30 proc., a nawet 40 proc. - niż świadczenia mężczyzn - powiedziała Ostrowska, cytowana przez serwis Strefa Biznesu.

Przewodnicząca PZERiI zauważa, że kobiety przeciętnie żyją dłużej, a po śmierci współmałżonka, struktura ich budżetów domowych ulega zmianie. - Jeśli wybiorą świadczenie rodzinne, wynoszące 85 proc. emerytury zmarłego, tracą prawo do własnej, wypracowanej przez lata pracy, emerytury. Problem dotyczy licznej grupy seniorek, szacowanej na ponad 1,3 mln osób – tłumaczy Elżbieta Ostrowska.

Podwójne emerytury wdowie. Lewica złożyła projekt ustawy

Lewica złożyła w Sejmie w maju br. projekt ustawy, która pozwoliłaby wdowom na pobieranie dwóch świadczeń - swojego wypłacanego w całości oraz części emerytury po zmarłym mężu.

Posłowie Lewicy proponują, aby seniorzy mogli wybrać opcję, która zapewni im większy przychód: czy chcą pobierać rentę rodzinną i 25 proc. swojej emerytury, czy całą emeryturę i 25 proc. renty rodzinnej. "To realne wsparcie nawet dla 1,5 mln osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu, zapłacić za leki" - podkreślała Lewica.

Lewica wyjaśniała w swoim komunikacie, że rozwiązanie polegające na łączeniu świadczeń stosuje się w innych krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Czechach i na Litwie. "Nie ma powodu, żeby takie rozwiązanie nie mogło funkcjonować w Polsce" - wyjaśniono.

Obecnie projekt ustawy Lewicy czeka na rozpatrzenie przez Sejm. Poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak przekonywał, że "PiS jest zainteresowany" tym projektem.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: