Andrzej Duda kazał zaciskać zęby. Dla swojego personelu ma inny sposób na drożyznę. 1,4 mln na nagrody

Andrzej Duda na nagrody dla pracowników kancelarii może przeznaczyć nawet 1,4 mln zł. To o 860 tys. więcej niż w 2021 roku. Polakom prezydent natomiast radził "zaciskać zęby" w związku z rosnącymi cenami.

Pracownicy kancelarii prezydenta mogą w tym roku liczyć na hojne nagrody. Andrzej Duda na ten cel ma wydać nawet 1,4 mln złotych. O zwiększonej o 860 tys. złotych puli pieniędzy informuje "Super Express". Tabloid przypomina, że prezydent wcześniej kazał "zaciskać zęby" w obliczu drożyzny.

Zobacz wideo Prezydent Andrzej Duda nadał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP ambasadorowi Ukrainy w Polsce

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Andrzej Duda rozdaje nagrody. Prezydent wyda na to 1,4 mln

Do sierpnia tego roku nagrody otrzymało 317 urzędników Kancelarii Prezydenta. Wydano na nie 488 918,02 zł - podał "SE". Zwiększenie budżetu na tegoroczne nagrody zwraca uwagę zwłaszcza w kontekście apelu Dudy, który w związku z inflacją i rosnącymi cenami paliw zachęcał Polaków do tego, by "byli optymistami i zacisnęli zęby".

Fundusz na nagrody uzależniony jest od sumy planowanych wynagrodzeń osobowych. Te w 2022 roku mają wynieść w 46,9 mln zł. Na nagrody przeznaczona ma być kwota, równa 3 proc. tej sumy.

W ubiegłym roku, jak podaje tabloid, nagrody otrzymało 310 osób pracujących w kancelarii Dudy. Wydano na to 546 459,68 zł. "Najwięksi szczęśliwcy jednorazowo dostali aż 3 190,76 zł premii - to więcej, niż miesięczna płaca minimalna w Polsce" - zwracają uwagę reporterzy "SE".

Ile zarabiają pracownicy kancelarii prezydenta?

Ile zarabiają pracownicy zatrudnieni w Kancelarii Prezydenta RP? W 2021 roku portal gowork.pl podawał, że średnia pensja urzędnika pracującego w kancelarii wynosi  5 727,78 złotych brutto miesięcznie. Średnia ta nie uwzględnia samej głowy państwa - prezydent otrzymuje kwotę ponad 20 tys. miesięcznie.

Najwyższe wynagrodzenia mają osoby na stanowiskach dyrektora generalnego (11-13,5 tys. zł brutto) i głównego księgowego (8,5-12,5 tys. zł brutto). Kierownik zespołu może liczyć na wynagrodzenie od 7 do 11 tys. zł.

Ekspert zarabia od 6,5 do 12 tys. brutto, główny specjalista od 6 do 10 tys. Specjalista może otrzymać pensje od 4,5 do 8 tys. brutto, a referent od 3 do 4,5 tys. brutto.

************

Więcej o: