Testament Elżbiety II ukryty w sejfie za żelazną bramą. Karol III otrzyma majątek wart 426 mln

Karol III po śmierci swojej matki dziedziczy nie tylko tron, ale także jej prywatny majątek bez konieczności płacenia podatku spadkowego. Jednak szczegóły testamentu są ściśle tajne, a monarcha nie ma obowiązku dzielić się informacją o swoich finansach.

Śmierć królowej zakończyła epokę elżbietańską i zapoczątkowała oficjalne uroczystości żałobne, których przygotowania trwały od lat. Procedury "London Bridge" i "Spring Tide" zostały równolegle uruchomione. Jak podaje Agence France-Presse (AFP) król Karol III dziedziczy po matce nie tylko tron, ale także jej prywatny majątek i to bez konieczności płacenia podatku spadkowego.

Zobacz wideo Jak Brytyjczycy odbiorą Kamilę jako nową królową?

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Testament Elżbiety II zamknięty w metalowym sejfie 

Testamenty królewskie są objęte ścisłą tajemnicą i nie zostaną upublicznione - informuje "New Idea". "Są trzymane w metalowym sejfie za żelazną bramą w Somerset House. Zasada tajemnicy dla wszystkich testamentów królewskich została ustanowiona w 2002 roku podczas tajnej rozprawy sądowej" -  podaje australijski magazyn, powołując się na byłego brytyjskiego polityka Normana Bakera.

Warto wspomnieć, że brytyjski sędzia Andrew McFarlane zdecydował, że testament księcia Filipa - męża królowej Elżbiety II, który zmarł w kwietniu 2021 roku, pozostanie utajniony przez kolejnych 90 lat. Uzasadnieniem dla takiej decyzji była konieczność zapewnienia ochrony "prywatnym aspektom życia pewnej grupy osób, by zachować godność suwerena i członków jej rodziny".

Podobna praktyka obowiązuje w przypadku innych członków rodziny królewskiej - w sądowym sejfie znajduje się 30 zapieczętowanych kopert zawierających ostatnią wolę bliskich Elżbiety II - w tym samej zmarłej niedawno królowej. 

Karol III, Liz Truss Król Karol III o śmierci Elżbiety II: Obawiałem się tej chwili

Król Karol III dziedziczy nie tylko tron, ale także jej prywatny majątek matki

Wszystko wskazuje na to, że testament królowej Elżbiety II przez długie lata pozostanie tajny. Wiadomo jednak, że w skład jej majątku wchodzą, m.in.: luksusowe posiadłości, bezcenne dzieła sztuki, farmy wiatrowe czy jedna z najcenniejszych kolekcji biżuterii na świecie.

Klejnoty o łącznej wartości 4 miliardów funtów są częścią majątku koronnego, dlatego władca nie może ich sprzedać ani nikomu podarować. Jednak Elżbieta II posiadała również osobiste zbiory - około 300 sztuk biżuterii. Wartość kolekcji szacuje się na 57 mln dolarów.

Jak informuje rfi.fr, zgodnie z listą "Sunday Times" 2022 - majątek królowej szacowano na około 426 milionów dolarów. Ziemie Crown Estate oraz Królewska Kolekcja Sztuki i Biżuterii, a także oficjalne rezydencje i Królewskie Archiwum są w posiadaniu monarchii jako instytucji.

Karol, jako monarcha, dziedziczy także Księstwo Lancaster, prywatną posiadłość handlową, rolniczą i mieszkaniową należącą do rodziny królewskiej od średniowiecza. Otrzyma również coroczny Sovereign Grant od brytyjskiego skarbu, który jest ustalony na poziomie 15 proc. zysków z Crown Estate, a które monarcha oddaje rządowi na mocy umowy pochodzącej z 1760 roku. 

Camilla Parker-Bowles (zdjęcie ilustracyjne) Camilla Parker-Bowles - kim jest żona króla Wielkiej Brytanii?

Więcej o: