Zapłacimy za rekordowy wzrost płacy minimalnej? Pytamy ekspertów, czy rząd wie, jak działa inflacja

Czy rząd igra z inflacją? Z jednej strony ścina dochody budżetu, zmniejszając VAT na żywność czy paliwa, z drugiej rozdaje miliardy w dodatkach socjalnych. Rok 2023 to rok rekordowego wzrostu płacy minimalnej. Inflacja lubi to? Łukasz Kijek spyta o zdanie ekspertów. W programie "Studio Biznes" konsekwencje działania rządu wyjaśnią Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej oraz Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W programie nie zabraknie też technologii i samochodu, który można złożyć... w salonie.
Zobacz wideo "Studio Biznes" pyta o inflację członka RPP

Inflacja w Polsce nie zatrzymuje się i wbrew oczekiwaniom niektórych ekonomistów przybiera na sile. Ważny dla określenia stanu gospodarki parametr wzrósł do poziomu 16,1 proc. Rada Polityki Pieniężnej odpowiedziała jednak w dość subtelny sposób. Podwyżka stóp procentowych nie była bowiem znacząca i wyniosła zgodnie z zapowiedziami prezesa Narodowego Banku Polskiego 0,25 punktów bazowych.

Inflacja rośnie szybko, stopy procentowe wolno. Co to oznacza? "Studio Biznes" pyta eksperta

Czy rząd igra z inflacją? Do czego może doprowadzić nas dalsze rozdawanie pieniędzy? Pompowanie wydatków socjalnych i innego typu działania, których efektem jest wzrost inflacji. Łukasz Kijek porozmawia o tym z ekspertem. Gościem programu "Studio Biznes" będzie Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Niektórzy eksperci twierdzą, że działania rządu wcale nie dążą do zdławienia inflacji. Jeden z przykładów to szybko rosnąca płaca minimalna. W 2023 roku osiągnąć ma rekordowy poziom. Do rekordowego poziomu wzrosną też składki na ZUS. Co oznacza to dla Polaków oraz dla właścicieli firm. W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. 

Ferrari, który złożysz w salonie. Wyjątkowa propozycja od Lego

"Studio Biznes" to również motoryzacja. W najnowszym odcinku Bronek i Tomek porozmawiają o tym, że każdy może mieć swoje prywatne Ferrari. Wystarczy złożyć je we własnym salonie... z klocków Lego. Jak wygląda w praktyce i ile jest przy tym zabawy? Przekonamy się jak co środę o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl.  

W programie nie zabraknie też innych stałych pozycji. Daniel Maikowski, autor Top tech, zaprezentuje sześć najbardziej wyczekiwanych gier, w które zagramy jeszcze w tym roku, - to m.in: FIFA 23, Dying Light 2:Bloody Ties, Scorn.

Więcej o: