2000 kWh rocznie - czy da się w tym zmieścić? Ile prądu zużywa telewizor, a ile lodówka? [WYLICZENIA]

Rząd zapowiada "zamrożenie" cen energii dla gospodarstw domowych, które zużywają nie więcej niż 2000 kWh rocznie. Ale - jeśli zliczyć średnie roczne zużycie prądu w najpopularniejszych sprzętach AGD i RTV - okazuje się, że limit można bardzo łatwo przekroczyć. Ile energii zużywają domowe sprzęty?

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek założenia tarczy solidarnościowej. Wśród nich - gwarantowaną cenę energii przy zużyciu prądu do 2000 kWh rocznie dla każdego gospodarstwa domowego. Wyższe limity - na poziomie 2600 kWh - będą mieli rolnicy, rodziny z co najmniej trójką dzieci oraz takie, w których jest przynajmniej jedna osoba z niepełnosprawnością.

Rozwiązanie ma wejść w życie z początkiem 2023 r., gdy zaczną obowiązywać nowe taryfy ustalone pod nadzorem Urzędu Regulacji Energetyki.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ile prądu zużywa rocznie jedna rodzina?

Zapewne gospodarstwa jedno- czy dwuosobowe w takim limicie mają szansę się zmieścić, ale już np. gospodarstwa wieloosobowe, jak rodziny z dziećmi - nie tylko w domach, ale także blokach - zużywają często rocznie po 3-4 tys. kWh - zwrócił uwagę dziennikarz Next.Gazeta.pl Mikołaj Fidziński.

- Jako średnie zużycie energii w gospodarstwie domowym na pierwszą osobę przyjmuje się 1000 kWh, na każdą kolejną 500 kWh. Jeżeli mówimy o rodzinie, to możemy rodzinę definiować w kategoriach socjologicznych i społecznych - mówił w Polsat News dr hab. inż. Sławomir Cieślik z Instytutu Inżynierii Elektrycznej Politechniki Bydgoskiej. Podkreślił, że bardzo trudno zmierzyć, ile prądu zużywa dana rodzina w ciągu roku. - Z prostego powodu: jedna rodzina może mieć kilka gospodarstw domowych - stwierdził.

Ile energii zużywają rocznie różne domowe sprzęty?

Po zapowiedziach premiera sporo osób zaczęło się zastanawiać, ile energii rocznie zużywają sprzęty AGD i RTV, takie jak lodówka, pralka lub telewizor, ale też mniejsze rzeczy - np. ładowarka do telefonu czy suszarka do włosów.

W tabeli poniżej podajemy orientacyjnie, ile kilowatogodzin rocznie przypada na najpopularniejsze domowe urządzenia. Wyliczenia są mocno uśrednione, bo i sposób użytkowania tych sprzętów jest różny - lodówka "chodzi" cały czas, komputer stacjonarny zazwyczaj pozostaje włączony po kilka godzin dziennie, a suszarki używa się na ogół rzadko i dość krótko - przez kilka minut. 

Przy zsumowaniu zużycia tylko części z podanych urządzeń łatwo przekroczyć zakładany limit 2000 kWh.

Średnie roczne zużycie prądu w różnych domowych sprzętachŚrednie roczne zużycie prądu w różnych domowych sprzętach Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"
Więcej o: