Premier Morawiecki zapowiada dodatek energetyczny dla ogrzewających się energią elektryczną. Szczegółów brak

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dodatku energetycznego dla ogrzewających się energią elektryczną. - Tam zużycie jest o wiele wyższe i tutaj punktowo będziemy kierowali dodatek energetyczny tak, jak wcześniej zrobiliśmy to w odniesieniu do pelletu czy oleju opałowego, drewna opałowego bądź gazu LPG czy węgla - mówił.

Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji prasowej przedstawił założenia tzw. tarczy solidarnościowej, która ma być odpowiedzią na kryzys energetyczny. Szef rządu zapowiedział również dodatek energetyczny dla gospodarstw domowych.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tarcza solidarnościowa. Rząd zapowiada dodatek energetyczny

- Wreszcie też dodatek energetyczny dla tych gospodarstw domowych, które ogrzewają się właśnie energią elektryczną. Tam zużycie jest o wiele wyższe i tutaj punktowo będziemy kierowali dodatek energetyczny tak, jak wcześniej zrobiliśmy to w odniesieniu do pelletu czy oleju opałowego, drewna opałowego bądź gazu LPG czy węgla - mówił premier. Na konferencji nie podano jednak więcej szczegółów na ten temat.

Obecna na konferencji ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła za to, że "jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, które mają pompy ciepła, to zakładamy, że jest jednocześnie fotowoltaika i to już obniża rachunek za energię".

Wcześniej nad kwestią dopłat dla gospodarstw domowych ogrzewających się energią elektryczną obradował Senat. W trakcie prac nad ustawą o wsparciu odbiorców ciepła senatorowie dodali poprawkę, w której znalazła się propozycja wprowadzenia dopłat do prądu elektrycznego. 

Anna Moskwa: Tarcza solidarnościowa nagradza tych, którzy oszczędzają prąd

Rząd w ramach nowej tarczy solidarnościowej chce m.in. wprowadzić gwarantowaną cenę energii przy zużyciu prądu do 2000 kWh rocznie dla każdego gospodarstwa domowego. Mateusz Morawiecki mówił również o drugim pułapie na poziomie 2600 kWh, który miałby obejmować gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi i prowadzącymi działalność rolniczą oraz rodziny z Kartą Dużej Rodziny, które mają co najmniej 3 dzieci.

- Tarcza solidarnościowa to rozwiązanie zachęty - nagradza tych, którzy oszczędzają - mówiła na konferencji Anna Moskwa. - W praktyce oznacza to, że gospodarstwa domowe wyższą cenę za prąd zapłacą jedynie za nadwyżkę - powyżej 2000 lub 2600 kWh. Dodatkowo, po stronie obywateli nie ma żadnej biurokracji, lub będzie ona ograniczona do minimum. To dostawca energii będzie oceniał zużycie i automatycznie obniżał jej cenę - podkreśliła.

Szefowa resortu klimatu wskazała, że w przypadku rolników wystarczy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o opłaceniu podatku rolnego. - W rodzinach z co najmniej trojgiem dziećmi będzie potrzebna jedynie Karta Dużej Rodziny, a tam, gdzie jest osoba z niepełnosprawnością - jeden dokument potwierdzający - mówiła.

Zobacz wideo Polska w czołówce zainteresowania pompami ciepła. Jaka będzie ich przyszłość?
Więcej o: