Czechy przywrócą kontrole na granicy ze Słowacją. "Wyczerpaliśmy środki przewidziane przez prawo"

Czeski rząd zdecydował o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Będą one obowiązywać od czwartku, wstępnie przez 10 dni. Powodem jest wzmożenie nielegalnej migracji.
Zobacz wideo "Dlaczego wśród uchodźców są głównie mężczyźni?" [Q&A Gazeta.pl]

Minister spraw wewnętrznych, wicepremier Vit Rakuszan przekazał, że od początku roku na terytorium Republiki Czeskiej zatrzymano 11 tysięcy migrantów.

Czechy wprowadzają kontrole na granicy ze Słowacją. Powodem napływ imigrantów

- To, czego doświadczamy w tym roku, nie ma precedensu. W porównaniu z rokiem poprzednim nielegalna migracja wzrosła o 1200 procent. W ostatnich tygodniach razem z policją wyczerpaliśmy standardowe środki przewidziane przez prawo - wyjaśnił Vit Rakuszan, wyliczając ośrodki dla cudzoziemców i punkty rejestracyjne, w których pobierano od migrantów dane biometryczne.

Szef czeskiego MSW dodał, że większość zatrzymanych migrantów pochodzi z Syrii. Do Europy dostają się poprzez Turcję. Czechy traktują jako kraj tranzytowy, a celem są zwykle Niemcy.

Więcej aktualnych treści na stronie głównej Gazeta.pl

Premier Petr Fiala powiedział, że przywrócenie kontroli ma zniechęcić migrantów i ich przewodników do wykorzystywania szlaku prowadzącego przez Czechy.

Od północy ze środy na czwartek czesko-słowacką granicę będzie można legalnie przekraczać tylko przez przejścia graniczne. Czeskie władze zapewniły, że nie będzie ograniczeń czasowych w przekraczaniu granicy.

Więcej o: