Biedronka otworzy się w niedziele niehandlowe? Sieć postawiła w części sklepów teleopiekomaty

Biedronka postawiła w części swoich sklepów urządzenia, przez które można zamówić opaski medyczne wraz z usługą opieki telemedycznej. Czy dzięki temu otworzą się one w niedziele niehandlowe? Niekoniecznie.

Gdy w połowie 2021 roku sklepy zaczęły masowo wykorzystywać lukę w zapisach ustawy o zakazie handlu w niedziele dotyczącą statusu placówki pocztowej, rząd postanowił ukrócić ten proceder. W lutym 2022 r. weszły w życie przepisy, które pozwalają na handel w siódmym dniu tygodnia tylko tym placówkom, których przychód z tego tytułu wynosi co najmniej 40 proc. Sklepy zaczęły jednak znowu kombinować - otwierano w nich wypożyczalnie sprzętu sportowego, a także czytelnie. Pojawiły się też doniesienia, że Biedronka w swoich dyskontach może chcieć prowadzić punkty medyczne. Okazuje się, że w plotkach rzeczywiście jest ziarno prawdy. 

Zobacz wideo Oto najświeższa Biedronka w Polsce. Jest nowocześnie i proekologicznie

Biedronka postawiła w niektórych sklepach teleopiekomaty

W części Biedronek pojawiły się bowiem urządzenia z opaskami telemedycznymi. Należą do firmy Teleopieka Medyczna, która sprzedaje produkty Sidly - pisze portal WiadomosciHandlowe.pl. Opaska na rękę przypomina o konieczności wzięcia leków, ale monitoruje również stan użytkownika. W razie wypadku, ratownicy z centrum telemedycznego wezwą pogotowie. W teleopiekomatach można jedynie zamówić opaskę (599 zł) oraz usługę rocznej teleopieki (33 zł miesięczne), samo urządzenie wysyłane jest pocztą

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Firma Teleopieka Medyczna jest zarejestrowanym podmiotem medycznym, ale w spisie znajduje się od niedawna. WiadomosciHandlowe.pl przejrzały więc listę jej placówek. Znajduje się na niej niemal 600 adresów, z czego jeden to ul. Dolna 3 w Warszawie, gdzie mieści się siedziba firmy Jeronimo Martins, właściciela Biedronki. Kilkadziesiąt losowo sprawdzonych adresów potwierdza przypuszczenia branżowego portalu - adresy tych punktów medycznych pokrywają się z adresami placówek w sieci.

To oznacza, że Biedronka mogłaby wykorzystać teleopiekomaty, by sklepy w których są postawione otworzyć w niedziele niehandlowe. Opinie w tej sprawie są jednak podzielone. Część prawników, których wypytał portal wirtualnemedia.pl uważa, że byłoby to legalne, inni twierdzą, że nie. Jednak Biedronka niekoniecznie musi skorzystać z tej możliwości. 

Biedronka nie planuje wykorzystać teleopiekomatów do omijania zakazu handlu?

Sieć nie odpowiedziała na pytania zarówno dziennikarzy WiadomosciHandlowych.pl, jak i portalu Money.pl, którzy próbowali się dowiedzieć, czy dyskonty rzeczywiście będą korzystać z wyjątku w ustawie o zakazie handlu dla "placówek handlowych w zakładach leczniczych podmiotów leczniczych i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych". Biuro prasowe odpowiedziało jedynie, że w najbliższą niedzielę 2 października, większość sklepów sieci będzie zamknięta, podobnie jak było w ubiegłą niedzielę 25 września. Dodano też, że w całej Polsce było otwartych siedem dyskontów sieci zlokalizowanych na dworcach.

Anonimy pracownik Biedronki, z którym rozmawiały wirtualnemedia.pl twierdzi natomiast, że firma nie ma planów otwierania się w niedziele handlowe dzięki teleopiekomatom. 

Biedronka skomentowała też nową usługę oferowaną w ich sklepach. "Konsekwentnie wdrażamy do naszej oferty nowe produkty i usługi, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Współpraca z Sidly ma charakter pilotażowy i w jej ramach w wybranych placówkach sieci, pojawiły się przygotowane stanowiska umożliwiające zapoznanie się z ofertą i sposobem działania opaski, a także ich zamówienie" - poinformowała sieć w informacji przekazanej WiadomościomHandlowym.pl.   

Więcej o: