Jak zaoszczędzić prąd piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce? Ekspert radzi

Kryzys energetyczny zagląda Polakom w oczy. Jedni szukają alternatyw w ogrzewaniu domu, a inni sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. O to, jak oszczędzać energię zapytaliśmy w "Studiu Biznes" Macieja Maciejowskiego z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

W Polsce rozpoczyna się sezon grzewczy. Kolejne miasta alarmują, że nie stać ich na zakup energii po proponowanych przez zakłady energetyczne bardzo wysokich cenach. Wrocław przedstawił już nawet plan ograniczania zużycia prądu. Sposobów oszczędzania szukają też zwykli obywatele. 

Jak zaoszczędzić prąd piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce? 

Maciej Maciejowski wyjaśnia, że piekarnik jest bardzo energochłonnym urządzeniem. Jak podkreśla w symulacjach Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, pod względem wielkości zużycia prądu ustępuje tylko płycie elektrycznej, która w statystykach jest wyżej, tylko dlatego, że częściej z niej korzystamy.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak więc oszczędzać prąd, korzystając z piekarnika? Maciejowski omawia to w poniższym wideo. Przedstawiciel Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej tłumaczy też m.in., czym jest tryb ekologiczny w zmywarce. 

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Polacy rzucili się na grzejniki elektryczne

Porad jak oszczędzać prąd, Polacy szukają też w internecie. Szukają tam również informacji o urządzeniach, które mogą pomóc zmniejszyć rachunki za gaz, używając w mniej zimne dni np. przenośnego grzejnika. 

Odkąd Google gromadzi i udostępnia dane na temat haseł, czyli od 2004 roku, rokrocznie "grzejnik elektryczny" wyszukuje się częściej we wrześniu i październiku. W ostatnich pięciu latach zainteresowanie frazą ciągle rosło i biło kolejne rekordy. Ostatni ustaliła w ubiegłym roku, gdy drożał gaz

W tym roku nastąpił jednak prawdziwy boom. Wyszukiwanie hasła zaczęło gwałtownie rosnąć pod koniec sierpnia. Od tego czasu tylko przyśpiesza i wielokrotnie przebija wyniki z ubiegłych lat.

Więcej o: