Ceny węgla, paliw i pelletu - piątek 30.09.2022. Węgiel drożeje, ceny diesla i LPG lekko w górę

Rynkowe notowania cen węgla w piątek 30 września. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) wzrosła do poziomu ok. 308 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw ponownie spadły. Natomiast za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od ok. 2680 zł do 3660 zł.
Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny węgla - piątek 30.09.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko do kwot sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Według aktualnego wskaźnika cen, w piątek 30 września 2022 r., w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 308,05 dolara. W przeliczeniu na polską walutę - wg obecnego kursu - jest to 1521,69 zł za 1000 kg węgla. To wzrost o 9,30 dolara względem czwartku.

Ceny węglaCeny węgla Źródło: Stooq.pl

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu. Od 8 września PGG podniosła średnią cenę węgla opałowego w Polskiej Grupie Górniczej. Zrobiła to po raz drugi w tym miesiącu. Cena węgla wzrosła o 20 proc. Cena ekogroszku w sklepie internetowym wzrosła z ok. 1460 zł za tonę do ok. 1700 zł. Węgiel luzem kosztuje obecnie ok. 1500 zł za tonę wobec ok. 1250 zł przed podwyżką.

W czwartek 29 września Polska Grupa Górnicza ogłosiła, że wprowadzi 3 dodatkowe sesje zakupowe w e-sklepie PGG. Spółka uruchomi nowe dodatkowe sesje zakupowe w poniedziałki, środy i piątki od godz. 16:00, lecz oferowane będą wtedy wyłącznie miały węglowe - nie tylko luzem, ale też konfekcjonowane w jednotonowych opakowaniach typu big-bag. "Sprzedaż miałów jest dopełnieniem i rozszerzeniem oferty e-sklepu pod względem towarowym, jak i organizacyjnym w warunkach wyjątkowego kryzysu i deficytu paliw" - podkreślono w komunikacie PGG.

"Miały węglowe w poniedziałki, środy i piątki kupić będzie można wyłącznie z opcją dostawy do składów KDW, które zajmować się będą odbiorem miałów z kopalń. PGG S.A. oferuje najlepsze jakościowo, wyselekcjonowane miały węglowe, które nadają się do zużycia jako opał dla gospodarstw domowych" - czytamy.

Ceny węgla w Polsce. Dodatek węglowy, dodatek elektryczny i dodatek do ogrzewania na drewno, gaz, olej opałowy, biomasę i pellet

Rząd wprowadził dodatek węglowy - to jednorazowe świadczenie w wysokości 3000 zł, choć środków nie trzeba będzie wydawać na węgiel. Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach.

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie wprowadził kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

20 września weszły w życie dodatki do ogrzewania drewnem, pelletem, inną biomasą, gazem LPG i olejem opałowym. Wynoszą one:

 • 3 tys. zł w przypadku, jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy;
 • 1 tys. zł w przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe;
 • 500 zł dla ogrzewania na LPG;
 • 2 tys. zł. w przypadku ogrzewania na olej opałowy.

Natomiast 28 września Sejm przyjął ustawę, która wprowadza tzw. dodatek elektryczny - to jednorazowa dopłata, przeznaczona dla gospodarstw domowych, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Ustawa zamraża również ceny prądu w 2023 roku. Rząd chce wprowadzić trzy limity zużycia prądu:

 • do 2 tys. kWh rocznie - dla wszystkich gospodarstw domowych;
 • do 2,6 tys. kWh rocznie - dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
 • do 3 tys. kWh rocznie - dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Ceny paliw - piątek 30.09.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w piątek 30 września w Polsce to:

 • PB95 - 6,23 zł;
 • PB98 - 6,72 zł;
 • ON - 7,08 zł;
 • ON+ - 7,31 zł;
 • LPG - 3,10 zł.

Cena benzyny PB95 bez zmian, ale PB98 spadła o 2 grosze. Olej napędowy podrożał o 1 grosz, natomiast ON+ potaniał o 2 grosze. Z kolei za LPG kierowcy zapłacą więcej o 2 grosze.

PKN Orlen, Lotos, BP, Moya, Circle K i Shell wprowadziły rabat na paliwo, który pierwotnie miał obowiązywać do końca wakacji. Rabat na paliwo na stacjach Orlenu i Moya obowiązywał do 16 września, a PB zakończył promocję 18 września.

Kierowcy wciąż jednak mogą korzystać z promocji na innych stacjach. Lotos i Shell postanowiły utrzymać promocję i umożliwić kierowcom tańsze tankowanie paliwa do końca września. Tymczasem Circle K informował, że jego rabat na paliwa "jest na stałe", a koncern "nie wskazuje terminu końcowego".

Ceny pelletu - piątek 30.09.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. W piątek 30 września w Castoramie ceny za tonę wynoszą 3330 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić od ok. 2680 zł do nawet 3660 zł za tonę. Natomiast w Obi znajdziemy pellet w cenie od 3000 zł do 3340 zł.

Więcej o: