Inflacja rabuje pieniądze Polaków. Pięć grafik, które pokazują obraz zubożenia

Inflacja jest w ostatnio odmieniana w Polsce przez wszystkie możliwe przypadki. Współczynnik, który określa, w jakim tempie nasze pieniądze tracą wartość, osiągnął bowiem poziom niewidziany od kilku dekad. Co oznacza to w praktyce? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Alicja Defratyka, ekonomistka. W audycji nie zabraknie też sportu, motoryzacji i technologii.
Zobacz wideo "Studio Biznes" rozlicza inflację

Inflacja rozpędziła się do prędkości, których Polska gospodarka nie widziała od dekad. Jeden z najważniejszych parametrów ekonomicznych wynosi już ponad 17 proc. Jak statystyka przekłada się na finansową sytuację Polaków?

Inflacja przebija sufit, Polacy chwytają się za portfele. "Studio Biznes" liczy straty

Ile na wartości straciły nasze pensje i świadczenia, takie jak 500 plus. Na jak duże wydatki, musimy się szykować w związku z rosnącymi ratami kredytów. Program "Studio Biznes" spyta o to ekspertkę. Alicja Defratyka, ekonomistka policzy, w jaki sposób inflacja realnie wpływa na nasze pensje, oszczędności i otrzymywane świadczenia.

Wysoka inflacja może zmusić Radę Polityki Pieniężnej do podniesienia stóp procentowych. Decyzja, która ma zostać ogłoszona w środę po południu, może sprawić, że Polacy znów będą płacić więcej za raty kredytów. Czy inflacja przestanie napędzać wzrost stóp? Łukasz Kijek spyta o to swoją gościnię.

Inflacja. A miało być tak piękne

Zdaniem części ekonomistów dramatyczne dane dotyczące inflacji to dowód na błędne prognozy NBP. - Twierdzenie pana prezesa NBP, pani minister finansów, samego premiera, że inflacja osiągnęła szczyt w sierpniu, są błędne - stwierdził w rozmowie z next.gazeta.pl prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. 

- Ja nie miałem wątpliwości, że inflacja będzie dalej rosnąć, bo dokładnie to przewidywał Narodowy Bank Polski w swoim lipcowym raporcie. Wyraźnie w nim pokazano, że małymi krokami, ale inflacja będzie rosnąć. Obecnie urosła o 1,1 proc. i będzie w taki sposób rosnąć aż do końca tego roku. W styczniu - ze względu na skok nowych taryf za prąd i gaz - inflacja wzrośnie jeszcze bardziej - stwierdził ekonomista - dodał. 

"Studio Biznes" o technologii, motoryzacji i sporcie

W najnowszym odcinku nie zabraknie także stałych pozycji. Daniel Maikowski opowie o tym, jak w świecie gier dochodzi do wycieków. Moto.pl sprawdzi z kolei najnowszego Lexusa RX. Zobaczymy, jak jeździ się nim po słonecznych drogach Kalifornii. Nie zabraknie też emocji sportowych. Powód jest znakomity, Puchar Świata FIFA zagościł bowiem w Polsce.

Emisja o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl. 

Więcej o: