Morawiecki zapowiada: Zaprezentujemy szczegóły zamrożenia wzrostu cen energii elektrycznej

- Kryzys energetyczny wymaga od nas szczególnej mobilizacji i od całej administracji publicznej - podkreślił Mateusz Morawiecki. Premier zapowiedział, że rząd uruchomi program wsparcia dla instytucji samorządowych, które cierpią z powodu wzrostu cen energii elektrycznej.
Zobacz wideo Jak zmalały nasze oszczędności wskutek inflacji? Ekspertka wyjaśnia

Podczas spotkania z samorządowcami szef rządu podkreślił, że "Europa mierzy się dzisiaj z bezprecedensowym kryzysem". - Takiego natężenia ryzyk nie było od kilkudziesięciu lat. Rosja wprowadziła Europę w stan ogromnego kryzysu energetycznego, który wykorzystuje jak broń - powiedział.

- Kryzys energetyczny wymaga od nas szczególnej mobilizacji i od całej administracji publicznej. Cała administracja publiczna odpowiada za to, aby ciepło i energia elektryczna dotarły do mieszkańców - dodał Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiada wsparcie dla samorządów

Jak zaznaczył, pomoc dla instytucji samorządowych będzie miała charakter podobny do zamrożenia cen energii do poziomu 2000 kWh dla gospodarstw domowych. Szczegóły programu zostaną zaprezentowane jeszcze w czwartek. Wsparcie ma zapobiec gwałtownym wzrostom rachunków za prąd dla instytucji samorządowych.

- Zaprezentujemy szczegóły zamrożenia do pewnego poziomu wzrostu cen energii elektrycznej tak, żeby to nie były przyrosty 200, 300, 400 czy nawet 1000 proc. jakie były proponowane przez firmy energetyczne - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Robimy to zarówno zmieniając mechanizm kalkulacji cen, ale również dopłacając do tego mechanizmu poprzez różne zakładki budżetowe posługując się jednocześnie stabilnymi finansami publicznymi - wyjaśnił premier. Program wsparcia ma objąć przede wszystkim wrażliwe instytucje samorządowe takie jak placówki oświatowe i kulturalne oraz lokalną służbę zdrowia.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński i Mateusz MorawieckiRząd chwali się dotacjami dla samorządów. Rusza transfer 13,7 mld zł

Szef rządu: Nie możemy pozwolić sobie na podziały

Mateusz Morawiecki zaapelował również do samorządowców o wspólne działania na rzecz poprawy sytuacji społeczeństwa w obliczu kryzysu. Jak podkreślił, w trudnych czasach wywołanych agresją rosyjską na Ukrainę, Polska musi być zjednoczona.

- Kiedy u naszych granic trwa wojna, a światem wstrząsa multikryzys, nie możemy pozwolić sobie na podziały, na spory. Dziś wspólnym wyzwaniem władzy publicznej, a więc i rządowej, i samorządowej, jest dotarcie z naszymi rozwiązaniami do wszystkich obywateli. A zwłaszcza do tych najbardziej potrzebujących - dodał szef rządu.

Stopy procentowe (zdjęcie ilustracyjne)Były członek RPP: "Stopy procentowe już teraz powinny być dwucyfrowe"

Więcej o: