Donald Tusk zapowiada pełnopłatny urlop macierzyński. "Od ręki"

Donald Tusk w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Kluczborka zapowiedział, że chciałby wprowadzić pełnopłatny urlop macierzyński. Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej, to zmiana, która powinna wejść w życie "od ręki". Mówił też o przyszłości 500 plus.

Donald Tusk w sobotę 8 października spotkał się z mieszkańcami Kluczborka. Były premier przypomniał, że Platforma Obywatelska wprowadziła najdłuższy wówczas urlop macierzyński w Europie. Teraz, zdaniem lidera partii, pora na kolejny krok. - Jednym z postulatów, które będzie można zrealizować od ręki, to byłaby pełnopłatność urlopu macierzyńskiego, bo teraz to jest średnio 80 proc. Stuprocentowo płatny urlop macierzyński to jest krok we właściwą stronę - powiedział w Kluczborku przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Zobacz wideo Donald Tusk o działaniach PiS w kontekście kryzysu. "To zabije gospodarkę"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Donald Tusk zapowiada pełnopłatny  urlop macierzyński. "To jest krok we właściwą stronę"

Tusk stwierdził, że od momentu, kiedy PO wprowadziła najdłuższy urlop macierzyński, minęło sporo czasu. Inne państwa zdążyły wyprzedzić Polskę w tej kategorii. Jego zdaniem pora je dogonić.

- Jednym z takich postulatów, które będzie można zrealizować od ręki, to byłaby pełnopłatność urlopu macierzyńskiego, bo jak wiecie, teraz jest średnio 80 proc. Więc ja nie mam żadnych wątpliwości, że urlop macierzyński - czy rodzicielski, bo wiadomo, że nie chodzi tylko o mamy, chcielibyśmy, żeby to było symetrycznie i żeby mężczyźni mieli też to poczucie obowiązku dokładnie w takim samym stopniu jak kobiety wobec dzieci - to taki stuprocentowo płatny urlop macierzyński to jest krok we właściwą stronę - powiedział lider PO.

Donald Tusk o 500 plus: Nie rezygnujemy z tej funkcji państwa

Szef PO po tej wypowiedzi został zapytany, czy "nie idzie w kierunku rozdawnictwa", o które zwolennicy tej partii oskarżają PiS.

- Co wolicie: skomplikowaną reformę, dzięki której będziecie mogli odpisać od podstawy podatku i tak dalej, czy 500 zł w kieszeni? - odparł Tusk. Zapewnił, że program 500 plus w przypadku wygranej PO jest bezpieczny. - Nie rezygnujemy z tej funkcji państwa - podkreślił.

Stwierdził też, że konieczne jest uproszczenie systemu podatkowego, który w trakcie rządów Zjednoczonej Prawicy stał się jeszcze bardziej zawiły. Podkreślał jednak, że to nie recepta na wszystko, a "polskie rodziny dostają 500 plus i tak już mają ułożone swoje życie".

*******

Więcej o: