Kontrole domów w 2023 roku. Urzędnicy będą weryfikować deklaracje CEEB. Co sprawdzą?

W przyszłym roku odbędą się terenowe kontrole budynków. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zamierza sprawdzić, jakie metody ogrzewania są stosowane w budynkach. Kontrola zostanie przeprowadzona w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Kontrole, jak informuje "Rzeczpospolita", będą prowadzone w maju przyszłego roku w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która jest prowadzona od lipca 2021 roku. Jest to część Systemu ZONE, czyli Zintegrowanego Systemu Ograniczenia Niskiej Emisji.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Grozi nam fala ubóstwa energetycznego?

Kontrole domów rozpoczną się w maju 2023 roku

Dokładnie 30 czerwca br. minął termin składania deklaracji CEEB. Właściciele budynków byli zobligowani do podania informacji na temat sposobu ogrzewania domów. Dokument jest niezbędny, jeśli mieszkaniec chce otrzymać dodatek węglowy lub dofinansowanie innego źródła ogrzewania domu.

Kontrole, które będą prowadzone w maju 2023 roku, będą miały na celu sprawdzenie, czy informacje przekazane w deklaracji CEEB są prawdziwe. Będą też dotyczyć stanu technicznego budynków. Kontrole będą przeprowadzać inspektorzy ochrony środowiska, osoby z uprawnieniami budowlanymi czy kominiarze - przekazuje "Rzeczpospolita".

Polskimi rodzinami rządzą kobiety-matki "Ojciec nie ma nic do gadania, polskimi rodzinami rządzą matki"

Dodatek do węgla. Podczas kontroli domów inspektorzy zweryfikują deklaracje CEEB

Kontrola nie będzie jednak obowiązkowa w każdym domu. Właściciele budynków mogą zgłosić swoją chęć udziału w kontroli przez internet, a wizytatorzy będą sprawdzać m.in.:

  • roczne zużycie energii w domu,
  • grubość ścian,
  • rodzaj ocieplenia budynku.

Urzędnicy będą też zobligowani do sprawdzenia danych zawartych w deklaracji CEEB. Jeśli okaże się, że właściciel budynku udzielił fałszywych informacji w deklaracji, zostanie ukarany - informuje "Rzeczpospolita".

Celem całego przedsięwzięcia jest ustalenie realnego stanu technicznego domów oraz ich efektywności energetycznej. Umożliwi to również zdefiniowanie potrzeb remontowych czy termomodernizacyjnych. "Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, które planowane jest w pierwszym kwartale 2023 r." - przekazuje Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, cytowana przez portal muratorplus.pl.

smog w Polsce (zdjęcie ilustracyjne) Ranking Polskiego Alarmu Smogowego. Kraków już nie jest liderem

Więcej o: