Podczas wtorkowej konferencji Mateusz Morawiecki powiedział, że maksymalna stawka za prąd dla odbiorców wrażliwych oraz dla średnich i małych przedsiębiorstw od 1 grudnia 2022 r. do końca 2023 roku będzie wynosić 785 zł za MWh. Minister rozwoju Waldemar Buda uzupełnił, że ta stawka, będzie się odnosiła do 90 proc. energii zużytej w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.
Do 30 listopada podmioty wrażliwe będą musiały złożyć u dostawcy prądu oświadczenie, że znajdują się w tej grupie. Rząd będzie do nich zaliczał:
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Oprócz tego limity na prąd w tej samej wysokości obejmą małe i średnie przedsiębiorstwa. Przypominamy, że małe przedsiębiorstwo - to takie zatrudniające mniej niż 50 pracowników, o przychodach netto nieprzekraczających 10 mln euro. Z kolei średnie przedsiębiorstwo - to takie, w którym pracuje mniej niż 250 pracowników, a przychody netto są mniejsze lub równe 43 mln euro. Stawka będzie dotyczyła wszystkich przedsiębiorstw, a także zawartych już umów na dostawę energii.
Rząd wprowadza też mechanizm gwarancji ceny energii dla gospodarstw domowych w 2023 roku na tegorocznym poziomie. Brak wzrostu cen będzie obowiązywać do poniższych limitów:
Po przekroczeniu limitów cena energii nie będzie mogła być wyższa niż 693 zł za MWh.