Ukraina boi się blackoutu po atakach Rosji. Władze apelują o zmniejszenie zużycia prądu

"W godzinach szczytu - od 17:00 do 23:00 - prosimy nie włączać urządzeń energochłonnych, m.in. kuchenek elektrycznych czy grzejników" - zaapelował ukraiński premier Denys Szmyhal. Jak wyjaśnił, chodzi o zapewnienie Ukrainie stabilności po rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną.
Zobacz wideo Prof. Tyrowicz: Inflacja była już przed wojną

W ciągu ostatnich dwóch dni Rosja przeprowadziła liczne ataki rakietowe na infrastrukturę energetyczną w Ukrainie. Spowodowało to przerwy w dostawie prądu. Szef ukraińskiego rządu poinformował, że tylko w poniedziałek odciętych od elektryczności zostało 3900 miast, wsi i miasteczek.

"Ale Rosja nie poprzestaje na próbach zniszczenia naszej infrastruktury energetycznej. Według Państwowego Pogotowia Ratunkowego tego dnia zanotowano już 33 ostrzały. Wróg nadal używa pocisków o wartości setek milionów dolarów, aby Ukraińcy pozostali bez prądu przez dzień lub dwa" - napisał Denys Szmyhal.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny węgla i paliw, zdjęcie ilustracyjne Węgiel zdrożał, ceny paliw zdecydowanie w górę

Ukraińskie władze apelują o zmniejszenie zużycia prądu

Premier Ukrainy powiedział, że Ukraińcy są zjednoczeni i w poniedziałek odpowiedzieli na apel, aby zmniejszyć zużycie energii - udało się je zbić średnio o 10 proc. Podziękował też "wszystkim, którzy przyczynili się do [zachowania - red.] stabilności energetycznej".

Denys Szmyhal podkreślił również, że - ze względu na trudną sytuację - prośba o ograniczenie zużycia prądu dalej obowiązuje. "W godzinach szczytu - od 17:00 do 23:00 - prosimy nie włączać urządzeń energochłonnych: kuchenek elektrycznych, czajników elektrycznych, elektronarzędzi, grzejników i klimatyzatorów, piekarników i żelazek, kuchenek mikrofalowych, ekspresów do kawy, pralek i zmywarek" - zaznaczył. Jak dodał, "jest to bardzo ważne dla stabilnej pracy ukraińskiego systemu energetycznego".

Polityk zapowiedział także przerwy w dostawie prądu ze względu na trwające naprawy.

NBP z kolejnym komunikatem. Tym razem z departamentu bezpieczeństwa NBP publikuje komunikat ws. RPP. Tym razem z departamentu bezpieczeństwa

Więcej o: