Czy to już wojna? Marek Belka o tym, co może się dziać za drzwiami NBP. Pytamy o inflację i kurs złotego

Sytuacja w Narodowym Banku Polskim może budzić zainteresowanie Polaków. W Radzie Polityki Pieniężnej pojawili się bowiem nowi nominaci, którzy najwyraźniej nie zgadzają się we wszystkim ze starymi. Z Adamem Glapińskim na czele. Czy mamy już do czynienia z wojną na górze? Łukasz Kijek spyta o to byłego szefa NBP. Marek Belka, były premier, odpowie też na pytania o inflację. To, co dzieje się ze złotym, wyjaśni z kolei Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
Zobacz wideo Studio Biznes

Wojna w NBP? Marek Belka, były prezes Narodowego Banku Polskiego, gościem "Studia Biznes"

W ostatnich dniach media obiegło sporo informacji o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami Narodowego Banku Polskiego. Medialny szum trwały przede wszystkim wypowiedzi nowych członków Rady Polityki Pieniężnej, a także deklaracje Adama Glapińskiego. Szef banku centralnego deklaruje bowiem, że złoży zawiadomienie w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez niektórych członków RPP.

Nie brakuje też doniesień o problemach komunikacyjnych, kłopotach z dostępem do ekspertów i innych kuriozalnych sytuacjach. Jak może być naprawdę? Odpowiedzi na to pytanie będzie szukać "Studio Biznes". Gościem Łukasza Kijka będzie prof. Marek Belka, były premier, były szef NBP, europoseł. Opowie nie tylko o sytuacji w NBP, ale i inflacji,, i stanie polskiej gospodarki. 

W mediach pojawiają się też krytyczne wypowiedzi nowych członków RPP. - Wiarygodność naszej gospodarki maleje. Inwestorzy mogą nie chcieć kupować naszych obligacji. Przez kilka lat wydawało się, że polityka fiskalna rządu napiła się soku z gumijagód i skakała przez wszystkie przeszkody. Tym sokiem były niskie koszty obsługi długu. Teraz sok się skończył - powiedziała w Porannej Rozmowie Gazeta.pl członkini Rady Polityki Pieniężnej prof. Joanna Tyrowicz, która w Radzie zasiada od września.  

Złoty wstanie z kolan? Ekspert wyjaśnia, co dzieje się z polską walutą

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl wyjaśni, co dzieje się z polską walutą. Złoty traci bowiem na wartości, a kurs dolara, euro czy franka przebił niewidziane od lat poziomy. Czy słabość polskiej waluty uderzy w kieszenie Polaków? Jak drogi dolar przełoży się na ceny paliwa i inflację. Co musi się wydarzyć, by Polska waluta wstała z kolan? Zapraszamy do obejrzenia programu.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: