Kaczyński mówił o odkupieniu Żabki "z rąk kapitału zewnętrznego". Kto jest właścicielem tej sieci?

Jarosław Kaczyński mówił w środę o odkupieniu sklepów Żabka z rąk obcego kapitału. Do kogo należy ta znana sieć handlowa?

Podczas środowej wizyty w Puławach Jarosław Kaczyński odpowiadał na pytania publiczności. Jedno z nich dotyczyło planów wykupywania przetwórni od obcego kapitału przez Polską Grupę Spożywczą.

Mówiąc o "odbijaniu tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zewnętrznego", prezes PiS niespodziewanie wspomniał o sieci handlowej Żabka.

- W tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że sieci elektryczne linii kolejowych - to duże przedsiębiorstwo, mają też dużą sieć przekazu energii elektrycznej - że zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione. Właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. A ten sam fundusz jest właścicielem Żabki. Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku - mówił Kaczyński. Podkreślił jednocześnie, że "też jest rzeczą dobrą, żeby do Polski wpływał zewnętrzny kapitał".

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

CVC Capital Partners - mają Żabkę, Żołądkową i Liptona

Założona w 1981 r. CVC Capital Partners jest jedną z wiodących firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. Ma dziś sieć 25 biur i zatrudnia około 700 pracowników w Europie, Azji i USA. Według "Financial Times" CVC zarządza aktywami o wartości powyżej 130 mld euro. Główna siedziba firmy mieści się w Luksemburgu.

Pod koniec 2021 r. fundusz ogłosił przejęcie notowanego na giełdzie w Londynie producenta alkoholu Stock Spirits, w którego skład wchodzi 70 znanych marek - np. wódki: Żołądkowa Gorzka, Amundsen i Lubelska. Mniej więcej w tym samym czasie CVC wykupiło od brytyjskiego Unilevera spółkę Ekaterra, do której należą znane herbaciane marki, w tym Lipton i Lyons.

Fundusz inwestuje m.in. w szwajcarskiego luksusowego zegarmistrza Breitlinga, wyścigi samochodowe Formuły 1, a także czołową hiszpańską ligę piłkarską.

CVC Capital Partners jest w Polsce właścicielem sieci sklepów Żabka (od 2017 r.) oraz spółki PKP Energetyka (od 2015 r.). Żabka liczy obecnie 8 tys. sklepów prowadzonych przez 7 tys. franczyzobiorców.

Kilka dni temu agencja Bloomerg podała - powołując się na kilkunastu anonimowych informatorów - że CVC planuje debiut na giełdzie w Londynie lub Amsterdamie przy wycenie przekraczającej 20 mld euro.

Kaczyński mówił o odkupieniu Żabki. Sieć handlowa odniosła się do sprawy

Do słów Jarosława Kaczyńskiego o odkupieniu sklepów Żabka odniosło się biuro prasowe tej sieci. "Relacjonowana wypowiedź nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu z naszym udziałem, więc nie mamy podstaw do jej komentowania" - przekazano w wiadomości do Gazeta.pl.

Więcej o: