Morawiecki spotkał się z Trzaskowskim. "Walka z kryzysem energetycznym dla dobra Polski i Polaków"

- Dla dobra Polski i Polaków - tymi słowami premier Mateusz Morawiecki skwitował spotkanie przedstawicielu rządu z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Tematem był kryzys energetyczny.

O zaproszeniu prezydenta Warszawy premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę w rozmowie na antenie Programu 3. Polskiego Radia. Spotkanie odbyło się już następnego dnia. 

Premier Mateusz Morawiecki i Rafał Trzaskowski spotkali się, by omówić kryzys energetyczny

Jak napisano na Twitterze kancelarii premiera, "celem spotkania było objaśnienie projektów ustaw dotyczących cen energii i dystrybucji węgla oraz wypracowanie odpowiedniego modelu operacyjnego".

Dziś spotkałem się z prezydentem stolicy Rafał Trzaskowski, by ponad politycznymi podziałami omówić działania związane z walką z kryzysem energetycznym dla dobra Polski i Polaków

- napisał Mateusz Morawiecki na swoim Facebooku. Dodał, że gwarantem rozwoju jest "harmonijna współpraca rządu i samorządu", a Warszawa nie jest tutaj wyjątkiem. 

Na konferencji prasowej po spotkaniu Rafał Trzaskowski mówił, że kwestia dostaw węgla nie jest sprawą samorządów, ale najważniejsza jest kwestia pomocy obywatelom. Dodał, że po naciskach premier zapewnił, iż samorządy nie będą musiały odbierać surowców z portów i węgiel będzie dostarczany na składowiskach w pobliżu miast. Urząd Miasta Warszawy ma pomóc w dalszej jego dystrybucji do mieszkańców. 

Diabeł tkwi w szczegółach. O tych szczegółach rozmawiamy, ale najważniejsze jest to, żeby pomóc zarówno odbiorcom końcowym jak również wszystkim jednostkom samorządu, bo to jest kluczowa pomoc dla samorządów

- powiedział Trzaskowski. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Prezydent Warszawy stwierdził, że częścią rozmów były ustalenia dot. tego czy kwota zamrożenia cen energii w wysokości 785 zł za MWh zawiera już VAT, czy jest ceną bez niego. Trzaskowski dodał, że jego zdaniem cena powinna być jeszcze niższa. 

Rząd chciał, by samorządy kupowały węgiel

W ubiegłym tygodniu rząd przedstawił nowy plan na kryzys energetyczny. Udział w tzw. samorządowym pakiecie węglowym ma być nieobowiązkowy - zostanie to określone jako fakultatywne zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Natomiast gminy, które zechcą przystąpić do programu, będą miały najpierw zebrać od mieszkańców informacje o zapotrzebowaniu na węgiel, następnie kupić surowiec od importera wskazanego przez rząd i wreszcie dostarczyć go kupującym. Wyłączone ma być stosowanie trybu zamówień publicznych przy zakupie i transporcie węgla.

Zobacz wideo Brejza: Zadaniem własnym samorządu nie jest tworzenie składów węgla
Więcej o: