Najbogatszy człowiek świata nie chce już płacić za Starlinki w Ukrainie. Elon Musk apeluje do USA

Elon Musk zażądał, by to rząd Stanów Zjednoczonych opłacał satelity Starlink, które jego firma SpaceX dostarczyła Ukrainie. Koszty idę w setki milionów dolarów. Już teraz jednak, część wydatków opłacają rządy różnych krajów, w tym Polski i USA.
Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]

Satelitarny internet jest odporny na uszkodzenie naziemnej infrastruktury, na które narażona jest sieć dostarczana światłowodami. Dlatego też Starlinki wysłane do Ukrainy przez SpaceX okazały się tak użyteczne w czasie wojny z Rosją. 

Kilka dni temu Elon Musk poinformował, że jak dotąd projekt pochłonął 80 mln dolarów z budżetu spółki. Teraz firma planuje jednak uciąć wsparcie finansowe - pisze CNN, które dotarło do korespondnecji przedsiębiorstwa z Pentagonem.

Elon Musk nie chce już płacić za Starlinki w Ukrainie

Do końca roku, obsługa Starlinków ma kosztować kolejne 120 mln dolarów. W całym 2023 roku kwota ta wyniesie 400 mln dolarów. Elon Musk mówi jednak: STOP. Miliarder stwierdził, że nie jest w stanie dalej finansować tego przedsięwzięcia. Miliarder poinformował amerykański rząd, że jeśli chce on, aby jego internet satelitarny wciąż działał w Ukrainie, finansowanie projektu musi wziąć na siebie Pentagon. 

Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali Ukrainie ani też finansować już istniejących terminali na czas nieokreślony

- napisał dyrektor sprzedaży w SpaceX w liście do Pentagonu.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W innym piśmie konsultant pracujący dla SpaceX napisał, że firma stoi przed trudną decyzją. "Nie wydaje mi się, że mają zdolność do dalszego finansowania  już istniejących terminali i dostarczenia nowych". Z dokumentów, do których dotarło CNN wynika, że jeszcze w lipcu Ukraina prosiła o kolejne 8 tys. terminali. 

Korespondent "Kyiv Post" Jason Jay Smart na Twitterze zasugerował, że Musk chce w ten sposób zemścić się, za słowa Andrija Melnyka do miliardera. Na początku października właściciel SpaceX stworzył ankietę, w której proponował rozbiór Ukrainy i oddanie Krymu Rosji. W odpowiedzi Melnyk napisał "Odpie**** się, to moja bardzo dyplomatyczna odpowiedź".

Musk pod postem Jasona Smarta napisał w piątek "po prostu podążamy za jego rekomendacjami", odnosząc się do wypowiedzi Melnyka. 

Kto płaci za Starlinki?

Koszty operacji muszą być większe niż 80 mln, które wyłożyło SpaceX. Z dokumentów wynika bowiem, że 85 proc. z 20 tys. terminali były opłacone, lub częściowo opłacone, przez USA, Polskę oraz inne podmioty.

Ponadto mają oni opłacać 30 proc. kosztów utrzymania Starlinków w Ukrainie. Miesięcznie koszty to 4,5 tys. dol. za jeden terminal. W Ukrainie jest ich natomiast około 25 tys., pisał w weekend na Twitterze Elon Musk. 

Więcej o: