Elon Musk spełnił prośbę rządu Ukrainy. "Sieć Starlink jest już u was aktywna"

Kolejny przejaw solidarności z dotkniętą wojną Ukrainą - kraj zyskał właśnie dostęp do satelitarnej sieci Starlink, zapewniającej szybki, szerokopasmowy internet. Powiadomił o tym Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, który odpowiedział tak na prośbę wicepremiera Ukrainy Mychajło Fedorowa.
Zobacz wideo Auto przejechane przez czołg, zniszczenia, rozdawanie broni cywilom - dramatyczne sceny z broniącej się Ukrainy

"Elonie Musku, w czasie gdy próbujesz skolonizować Marsa - Rosja usiłuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem lądują w kosmosie - rosyjskie rakiety atakują ukraińską ludność cywilną! Prosimy cię o dostarczenie Ukrainie stacji Starlink i przemówienie do rozsądku Rosjan, by zaprzestali tych działań" - zwrócił się w sobotę Mychajło Fedorow do właściciela firmy SpaceX.

Tweet udostępniło oficjalnie twitterowe konto rządu Ukrainy. "Drogi Elonie Musku, Ukraina potrzebuje twojego wsparcia" - zaapelowano. "Twoja postawa i twoje działania mają znaczenie" - podkreślono.

Dziesięć godzin później miliarder odpowiedział na to wezwanie. "Usługa Starlink jest już aktywna w Ukrainie. Więcej terminali w drodze" - napisał właściciel SpaceX. Wkrótce potem ukraiński rząd odpisał mu, że dziękuje i docenia ten gest.

Czym jest system Starlink?

Należąca do Elona Muska firma SpaceX buduje telekomunikacyjny system satelitarny zwany Starlink. Celem jest wysłanie na niską orbitę okołoziemską 12 tys. urządzeń, które zapewnią dostęp do szybkiego internetu z niemalże każdego miejsca na Ziemi. Dotychczas SpaceX uruchomiło dwa tysiące takich satelitów. Pierwsze umieszczono na orbicie w 2019 roku.

Ursula von der Leyen i Emmanuel MacronUnia i partnerzy proponują poważne sankcje. Odcięcie banków od SWIFT

Przekaźniki Starlink są ułożone na niskiej orbicie (Low Earth Orbit, LEO), tj. na wysokości ok. 500 km. Dzięki temu możliwy jest znacznie krótszy czas przesyłania sygnału z satelity do odbiornika na Ziemi i z powrotem, poprawienie parametrów łącza (ponad 100 Mbps), a także mniejsze opóźnienie. Umieszczenie przekaźnika na LEO oznacza jednak mniejszy obszar działania jednego satelity, dlatego do zapewnienia globalnej łączności, sieć Starlink musi składać się ze wspomnianych już 12 tys. przekaźników.

Kraje europejskie zamykają niebo dla rosyjskich linii lotnicznychPowietrzny mur dla rosyjskich samolotów. Tak wygląda blokada w Europie

Dlaczego dostęp do sieci Starlink jest tak ważny dla Ukrainy?

Dostęp do systemu Starlink jest bardzo istotny, bo Rosja mogłaby zniszczyć naziemną infrastrukturę internetową Ukrainy. Sieć satelitarna zagwarantuje Ukrainie ciągłą łączność ze światem. Nie wiadomo jeszcze, ile anten Starlink wyśle Musk, ile będzie kosztował dostęp do sieci, a także - jakie urządzenia będą potrzebne do połączenia z nią.

Więcej o: