Zamrożenie cen prądu i dodatek elektryczny. Andrzej Duda podpisał ustawę

Zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 r. i dodatek do pomp ciepła już pewne. Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Nowe przepisy przewidują, że ceny prądu będą zamrożone na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia: 2 tys. kilowatogodzin rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 tys. kWh - dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka osoba z niepełnosprawnością oraz 3 tys. kWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników.

Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia odbiorcy mają być rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w roku 2023. Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną.

Według szacunków rządzących, z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 mld zł.

Dodatek elektryczny. Dla kogo? W jakiej wysokości?

Ustawa przewiduje też, że dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania - w tym wykorzystują pompy ciepła - wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 zł.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dofinansowania będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Zobacz wideo Z jakich żarówek warto korzystać w domu, by zaoszczędzić pieniądze?

Ponadto gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90 proc. energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają specjalny upust wysokości 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.

Na stronie Kancelarii Prezydenta napisano, że "celem nowych przepisów jest uruchomienie instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw domowych oraz zapewnienie im ceny energii elektrycznej na poziomie umożliwiającym opłacenie rachunków".

Więcej o: