Ustawa o maksymalnych cenach energii przyjęta przez rząd. Poszerzono listę podmiotów objętych wsparciem

Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii został przyjęty przez rząd. Zakłada on, że samorządy, podmioty wrażliwe, małe i średnie firmy zapłacą do 785 złotych za megawatogodzinę (MWh), a gospodarstwa domowe po przekroczeniu limitu 693 zł/MWh. Poszerzono listę podmiotów objętych wsparciem o koła gospodyń wiejskich i schroniska zwierzęce.
Dzisiejsza ustawa zamyka kompleksową tarczę dla wszystkich użytkowników ciepła i energii

- powiedziała ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa po przyjęciu przez Rząd ustawy o maksymalnych cenach energii.

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Limity cen prądu. Ile wyniosą?

- Aby chronić odbiorców prądu, Rząd wprowadzi mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Wsparcie obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, a także np. szkoły, szpitale czy domy pomocy społecznej. Zwiększy się ponadto pomoc dla gospodarstw domowych - powiedziała ministerka Anna Moskwa. 

Rząd wprowadził bowiem mechanizm gwarancji ceny energii dla gospodarstw domowych w 2023 roku na tegorocznym poziomie. Brak wzrostu cen będzie obowiązywać jednak do określonych limitów. Dla gospodarstw domowych to poziom 2 tys. kWh, 2,6 tys. kWh dla osób z niepełnosprawnościami, 3 tys. kWh dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny. 

Ministerka Anna Moskwa powiedziała, że w przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna powyżej limitów będzie wynosić 693 zł/MWh. Oznacza to, że jeżeli gospodarstwo domowe zużyje np. 3000 kWh, to zapłaci za 2000 kWh po cenie z zeszłego roku, a za pozostałe 1000 kWh - 693 zł.  

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Limity cen prądu. Kogo obejmą?

Ustalona została także maksymalna stawka za prąd dla odbiorców wrażliwych oraz dla średnich i małych przedsiębiorstw. Od 1 grudnia 2022 r. do końca 2023 roku będzie wynosić 785 zł za MWh. Ministerka Anna Moskwa wyjaśniała, że "w ustawie zastosowaliśmy polskie definicje, przy małych i średnich firmach, są to przedsiębiorstwa do 250 pracowników."

Wstępnie do podmiotów wrażliwych, które mogły skorzystać z limitów, zaliczane były:

  • szpitale i przychodnie, 
  • ośrodki pomocy społecznej,  
  • szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe,  
  • kościoły lub inne związki wyznaniowe,  
  • remizy OSP,  
  • placówki całodobowej opieki dla osób niepełnosprawnych, chorych lub w podeszłym wieku,  
  • rodzinne domy pomocy, 
  • zaopatrzenie w wodę,  
  • transport zbiorowy,  
  • kanalizację,  
  • oświetlenie uliczne. 

Ministerka Anna Moskwa zapowiedziała jednak, że na Radzie Ministrów poszerzono listę podmiotów objętych wsparciem. Oprócz wyżej wymienionych będą to także koła gospodyń wiejskich i schroniska zwierzęce, a także azyle.

Więcej o: