Limit cen prądu. Jeśli zużyjemy ponad 2000 kWh energii, cena będzie inna [KWOTY]

Limit zużycia prądu dla gospodarstwa domowego wynosi 2000 kWh. Opłacając zużycie poniżej tego limitu w roku 2023, cena za prąd będzie równa cenie z roku 2022. Przekroczenie tego limitu oznacza jednak inny cennik za każdą kWh. Ile wyniesie cena prądu po przekroczeniu 2000 kWh? Wyjaśniamy.
Głównym celem wszystkich naszych działań jest bezpieczeństwo polskich rodzin, przedsiębiorców i konkurencyjności. Robimy wszystko, aby pomóc nie tylko podmiotom wrażliwym, ale także podmiotom gospodarczym

- tłumaczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Limity na prąd. Ile wyniosą?

Rząd wprowadził bowiem mechanizm gwarancji ceny energii dla gospodarstw domowych w 2023 roku na tegorocznym poziomie. Brak wzrostu cen będzie obowiązywać jednak do określonych limitów. Dla gospodarstw domowych to poziom 2 tys. kWh, 2,6 tys. kWh dla osób z niepełnosprawnościami, 3 tys. kWh dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny. A co jeżeli ten poziom zużycia zostanie przekroczony? 

Ministerka Anna Moskwa powiedziała, że w przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna powyżej limitów będzie wynosić 693 zł/MWh. Oznacza to, że jeżeli gospodarstwo domowe zużyje np. 3000 kWh, to zapłaci za 2000 kWh po cenie z zeszłego roku, a za pozostałe 1000 kWh - 693 zł.  

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Co z ceną prądu po przekroczeniu 2000 kWh?

Prawdopodobnie będzie to częsta sytuacja, gdyż według danych portalu optimalenergy.pl roczne zużycie energii w gospodarstwach dwu- lub trzyosobowych wynosi 1500-2000 kWh. W większym gospodarstwach cztero- lub pięcioosobowych średnio jest to ilość powyżej ustalonego limitu - 2500 - 3000 kWh. 

Polsat News wyliczył, że stawka zaproponowana przez rząd za 1 kWh wynosi w przybliżeniu 0,69 zł. Cennik popularnej taryfy G11 stosowanej w większości gospodarstw domowych w Polsce waha się od 0,62 do 0,74 zł za 1 kWh - w zależności od dostawcy, czy miejsca zamieszkania. Oznacza to, że nawet po przekroczeniu limitu ceny prądu powinny być zbliżone do tych z bieżącego roku.  

Więcej o: