Wniosek Ziobry ws. kar TSUE ponownie w Trybunale Konstytucyjnym. TK zbada ich legalność

Trybunał Konstytucyjny (TK) w środę 19 października ponownie zajmie się wnioskiem Prokuratora Generalnego Zgniewa Ziobry. Według prezesa Solidarnej Polski kary Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN są niezgodne z polską konstytucją.

Zbigniew Ziobro zdecydowanie sprzeciwia się wyrokom TSUE już od dawna. W listopadzie zeszłego roku złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym domaga się zbadania zgodności z Konstytucją przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę kary w sprawie kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN. Mowa o art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz art. 39 Statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zobacz wideo Czy PiS powinno Zbigniewowi Ziobro pokazać drzwi? Kwaśniewski: Zdecydowanie tak Wybierz serwis

Zbigniew Ziobro nie zgadza się wyrokami TSUE

"W ocenie Prokuratora Generalnego kolejne orzeczenia TSUE w sposób nieuprawniony rozszerzają traktatowe kompetencje UE, naruszając postanowienia polskiej Konstytucji i ignorując orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego konieczne jest skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego jako 'sądu ostatniego słowa' wniosku o przeanalizowanie legalności działań podejmowanych przez TSUE w kontekście polskiej ustawy zasadniczej" - informowała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Rozprawa miała odbyć się początkowo 14 września 2022 roku, jednak na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych TK odroczył ją bezterminowo. Z najnowszych informacji opublikowanych na stronie TK wynika jednak, że wniosek będzie ponownie rozpatrzony już w tym tygodniu, a dokładniej w środę 19 października. Orzekać będą: przewodnicząca Julia Przyłębska oraz sędzia Zbigniew Jędrzejewski.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

TSUE nałożyło na Polskę milionowe kary

Przypominamy, że według wyroku TSUE Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów oraz 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów.

Do czasu osiągnięcia i podpisania porozumienia Polski z rządem Czech, wysokość kar za Turów osiągnęła poziom 68 mln euro, a według internetowego licznika kary za Izbę Dyscyplinarną wynoszą obecnie ok. 355 mln euro. Ostatni raz w sierpniu Komisja Europejska potrąciła nam 30 mln euro z należnych Polsce funduszy w związku z niedostosowaniem się do wyroku ws. Izby.

Więcej o: