Tabletki z jodkiem potasu - gdzie będą wydawane? Są adresy punktów [LISTA WOJEWÓDZTW]

Na początku października do gmin wysłano tabletki z jodkiem potasu, które są stosowane wyłącznie w sytuacji wystąpienia zagrożenia radiologicznego. Od tego momentu samorządy zaczęły wyznaczać punkty dystrybucji tabletek, które będą wydawane wszystkim w momencie zaistnienia sytuacji kryzysowej. Gdzie znajdują się takie punkty w województwie mazowieckim, śląskim, pomorskim czy małopolskim?

W Polsce wyznaczono kilkanaście tysięcy punktów, gdzie będzie można odebrać tabletkę z jodkiem potasu w sytuacji, gdy nastąpi zagrożenie radiologiczne. Rząd po tym, jak Rosjanie po raz kolejny ostrzelali okolice elektrowni jądrowej w Ukrainie, wydali decyzję o dystrybucji tego leku tak, by każdy obywatel mógł przyjąć tabletkę po zaistnieniu niebezpiecznego zdarzenia. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji uspokaja jednak, że działania te mają charakter prewencyjny. - Zagrożenie skażeniem radiacyjnym jest bardzo mało prawdopodobne - podsumował Błażej Poboży.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Zmienił się dowódca sił rosyjskich, który jest znany z okrutnych metod walki

Jodek potasu - tabletki zostały wysłane do punktów w każdym województwie w Polsce

Mimo tego wiele osób szuka miejsc, gdzie będą dystrybuowane tabletki z jodkiem potasu. Informacja z adresami wyznaczonych punktów została umieszczona na stronie każdego województwa w Polsce. Gdzie szukać listy? 

Dystrybucja jodku potasu na Dolnym Śląsku

Dystrybucja jodku potasu w woj. kujawsko-pomorskim

Dystrybucja jodku potasu w woj. lubelskim

  • Na stronie województwa lubelskiego opublikowano ponad adresy ponad 1500 punktów, gdzie w sytuacji zagrożenia udostępnione zostaną tabletki z jodkiem potasu. Tabela aktualizowana była 11 października i jak zaznaczono, trwa weryfikacja danych z 12 gmin. Lista z adresami znajduje się pod tym linkiem.

Dystrybucja jodku potasu w woj. lubuskim

  • Lubuski Urząd Wojewódzki udostępnił na swojej stronie listę punktów, gdzie można otrzymać jodek potasu w sytuacji zagrożenia. W każdej gminie znajduje się od kilku do kilkunastu takich miejsc. Pełna lista wraz z adresami znajduje się pod tym linkiem.

Dystrybucja jodku potasu w województwie łódzkim

  • Najwięcej punktów znajduje się w stolicy województwa - Łodzi. W tym mieście udostępniono 340 punktów odbioru tabletek z jodkiem potasu. Punkty znajdują się m.in. w szkołach, przychodniach czy na lotnisku. Lista miejsc z adresami znajduje się pod tym linkiem na dole strony.

Dystrybucja jodku potasu w Małopolsce

Dystrybucja jodku potasu na Mazowszu 

Dystrybucja jodku potasu w województwie opolskim

Dystrybucja jodku potasu na Podkarpaciu

  • W województwie podkarpackim utworzono 946 punktów dystrybucji, które znajdują się w każdej gminie, powiecie i mieście. Lista punktów znajduje się pod tym linkiem na dole strony - chodzi o pierwszy z dwóch dołączonych do komunikatu załączników.

Dystrybucja jodku potasu na Podlasiu

  • Jak podaje Podlaski Urząd Wojewódzki, "punkty wydawania jodku potasu utworzyły samorządy w obiektach użyteczności publicznej, takich jak: szkoły, przychodnie, świetlice wiejskie czy OSP. Za dystrybucję preparatu odpowiadały powiatowe jednostki Państwowej Straży Pożarnej". Lista z adresami punktów dostępna jest pod tym linkiem w dokumencie do pobrania na dole strony.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dystrybucja jodku potasu na Pomorzu

Dystrybucja jodku potasu na Pomorzu Zachodnim

Dystrybucja jodku potasu na Śląsku

  • W województwie śląskim udostępniono 1046 punktów, w których będzie można odebrać tabletkę z jodkiem potasu. Lista z adresami znajduje się pod tym linkiem. Należy kliknąć w "Punkty dystrybucji - woj. śląskie". Następnie powinno rozpocząć się automatyczne pobieranie pliku PDF.

Dystrybucja jodku potasu w woj. świętokrzyskim

  • Świętokrzyskie wyznaczyło niemal 920 gminnych punktów dystrybucji. Lista miejsc znajduje się pod tym linkiem pod koniec strony i przed broszurą informacyjną. Należy pobrać plik PDF.

Dystrybucja jodku potasu na Warmii i Mazurach

  • W województwie warmińsko-mazurskim utworzono 473 punkty wydawania tabletek. W sytuacjach kryzysowych mają być udostępniane m.in. w szkołach, urzędach, bibliotekach czy mobilnych placówkach. Pełna lista punktów wraz z adresami znajduje się pod tym linkiem na dole strony.

Dystrybucja jodku potasu w Wielkopolsce

  • W województwie wielkopolskim wyznaczono kilkaset miejsc w obiektach użyteczności publicznej w całym regionie. Pełna lista znajduje się pod tym linkiem.
Więcej o: