Inflacja w strefie euro niemal dwucyfrowa. Już w czwartym kraju UE przekroczyła 20 proc.

Inflacja w strefie euro wyniosła we wrześniu br. 9,9 proc. - podał w środę Eurostat. W całej Unii Europejskiej tempo wzrostu cen wyniosło aż 10,9 proc. W obu przypadkach to najwyższe odczyty w historii. W czterech krajach - Estonii, Litwie, Łotwie i Węgrzech - inflacja przekroczyła 20 proc. Polska z wynikiem 15,7 proc. uplasowała się na 7. miejscu w UE.

15,7 proc. - tyle we wrześniu br. wyniosła inflacja rok do roku w Polsce według najnowszych danych Eurostatu. To odczyt sporo wyższy niż za sierpień - wówczas sięgnął 14,8 proc. To także najwyższy odczyt od marca 1997 r.

Gwoli wyjaśnienia, koszyk towarów i usług badanych przez Eurostat nieco różni się od tego analizowanego przez Główny Urząd Statystyczny (czy krajowe urzędy statystyczne w innych krajach). Skąd więc różnica między odczytem inflacji w Polsce według GUS (17,2 proc. we wrześniu) i Eurostatu (15,7 proc.).

Eurostatowa inflacja HICP ma tę zaletę, że metodologia jej wyliczania dla każdego kraju UE jest taka sama, co pozwala rzetelniej porównywać tempo wzrostu cen pomiędzy państwami.

Zobacz wideo Belka: Tak naprawdę nasza inflacja już jest na poziomie ponad 20 proc.
  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja w UE i strefie euro rekordowa

Najnowsze dane Eurostatu wskazują także, że we wrześniu br. najwyższa w historii badań była inflacja zarówno w strefie euro (9,9 proc. wobec 9,1 proc. w sierpniu br.), jak i całej Unii Europejskiej (10,9 proc. wobec 10,1 proc. w sierpniu). 

Najwyższą inflację w Unii Europejskiej mają kraje bałtyckie: Estonia (24,1 proc.), Litwa (22,5 proc.) i Łotwa (22 proc.). W tych krajach inflacja przekracza 20 proc. już od maja-lipca br. Nowością jest to, że do grona państw z inflacją ponad 20 proc. doszlusowały we ubiegłym miesiącu również Węgry z odczytem 20,7 proc. 

Najniższą inflację w UE miały we wrześniu Francja (6,2 proc.) i Malta (7,4 proc.). Inflacja 15,7 proc. w Polsce dała nam 7. miejsce w UE. 

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

W strefie euro najmocniej inflację podbijają ceny energii

Eurostat podał także w środę szczegóły 9,9-procentowej inflacji w strefie euro. W tym odczycie za blisko 4,2 pp. odpowiadają ceny energii, które rok do roku wzrosły aż o 40,7 proc. Żywność, alkohol i produkty tytoniowe podrożały przez rok o blisko 12 proc. (dodając do wskaźnika inflacji niemal 2,5 pp.

Więcej o: