Polacy obawiają się blokady środków UE. Chodzi o grube miliardy [SONDAŻ]

Ponad 63 proc. Polaków obawia się, że w wyniku sporu rządu z Brukselą może nastąpić blokada wypłaty funduszy z unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz środków dla samorządów. Chodzi o ok. 76 mld euro.

Komisja Europejska zatwierdziła 24 mld euro dla polskich regionów, ale - jak wskazują m.in. niektórzy eksperci i media - wypłata tych środków może zostać zablokowana. Co więcej, kwestia ta może dotyczyć wszystkich programów polityki spójności. Mowa o łącznej kwocie ok. 76 mld euro.

Pieniądze dla Polski z UE. Większość Polaków ma obawy

Polacy obawiają się, że spór polskiego rządu z Brukselą może grozić zablokowaniem wypłat unijnych pieniędzy dla Polski. 24,1 proc. badanych uważa, że ryzyko blokady środków jest "bardzo duże", a zdaniem 39,6 proc. "raczej duże" - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Z kolei 20,3 proc. osób wyraziło zdanie, że ryzyko blokady pieniędzy przez UE jest małe lub bardzo małe. 16 proc. ankietowanych nie potrafiło udzielić odpowiedzi.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Unia Europejska zablokuje wypłatę pieniędzy dla Polski? Chodzi m.in. o praworządność

Unia Europejska miałaby nie wypłacić Polsce funduszy z unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz środków dla samorządów. Chodzi o łączną kwotę ok. 76 mld euro. Do tego dochodzi kwestia Krajowego Planu Odbudowy - 35 mld euro bezzwrotnych dotacji i tanich pożyczek. To są pieniądze, których Polska wciąż nie otrzymała.

Wypłata środków z KPO jest wstrzymywana m.in. z powodu nieprzestrzegania standardów praworządności. W kwestii sądownictwa chodzi o wprowadzenie w życie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i przywrócenie do pracy sędziów odsuniętych na boczny tor przez ID.

- Według KE ustanowiony w Polsce system prawdopodobnie nie zapewnia wymaganego poziomu zabezpieczenia pieniędzy przed zawłaszczeniem czy przywłaszczeniem. Wynika to z możliwości zmanipulowania przez władzę wykonawczą potencjalnych dochodzeń prokuratorskich, a nawet sądowych - wyjaśniał w Gazeta.pl prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej, były wiceminister spraw zagranicznych.

- To jest fatalna sprawa. Cały czas mówimy o tym, że brakuje nam pieniędzy. To prawda, ale dzisiaj w KPO chodzi już o coś znacznie więcej. Czy Polska jest realnym rzeczywistym, wpływającym na swoje własne losy i losy UE członkiem Unii? Przecież to my jesteśmy Unią Europejską - komentował europoseł i były premier Jerzy Buzek w rozmowie z Gazeta.pl. Ewentualną blokadę KPO określił jako "dramat".

Zobacz wideo Sokołowski: Jeśli Polska zacznie realizować kamienie milowe, to KPO zostanie odblokowane
Więcej o: