Komisja Europejska najprawdopodobniej wstrzyma w najbliższym czasie przekazywanie Polsce środków. Z powodu nieprzestrzegania standardów praworządności zatrzymane mają być niektóre transfery związane z perspektywą na lata 2021-2027 oraz środki, które miałyby trafić do samorządów.
Łącznie pod znakiem zapytania staje ponad 100 mld euro. A jeśli uwzględnić jeszcze środki z Krajowego Planu Odbudowy, z którego środki dla Polski również wciąż nie są wypłacane, suma zablokowanych środków jest jeszcze większa. O kolejne ok. 75 mld zł.
Prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej, były wiceminister spraw zagranicznych, wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl, kto najprawdopodobniej został pozbawiony unijnych środków. To nie samorządy mają problem z ich bezpośrednim otrzymaniem.
- Pieniędzy potencjalnie nie dostanie rząd. To on mógłby je rozdysponowywać na projekty - w tym wiele realizowanych przez samorządy - wyjaśnił.
Ekspert tłumaczy też, jakie są przyczyny decyzji Brukseli. - Oczywistym powodem wstrzymania finansowania z funduszy UE jest ocena Komisji Europejskiej - powiedział.
Według KE ustanowiony w Polsce system prawdopodobnie nie zapewnia wymaganego poziomu zabezpieczenia pieniędzy przed zawłaszczeniem czy przywłaszczeniem. Wynika to z możliwości zmanipulowania przez władzę wykonawczą potencjalnych dochodzeń prokuratorskich, a nawet sądowych
- stwierdził prof. Nowak-Far. - Najwyraźniej taką manipulację Komisja Europejska ocenia jako wysoce prawdopodobną - dodał rozmówca next.gazeta.pl.
We wcześniejszej rozmowie ekspert ocenił, jakie ryzyko niesie ze sobą zablokowanie pieniędzy z KPO. Zdaniem prof. Nowaka-Fara konsekwencje wycofania się z unijnego programu mogą być groźne.
- Rezygnacja z KPO powoduje znaczący wzrost ryzyka, że Polskę będą omijać porządni inwestorzy. Ci kierują się rachunkiem, który w coraz większym stopniu uwzględnia zakres obciążenia środowiska naturalnego. Gospodarki, które będą miały zbyt duże obciążenie, nie będą interesujące, konkurencyjne - stwierdził.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl