Program Maluch+" ma na celu zwiększenie dostępności miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki. Dane GUS potwierdzają jego skuteczność. W 2021 r. liczba takich placówek, w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosła o 9,6 procent.
- W 2015 roku było zaledwie 80 tysięcy miejsc w żłobkach, podczas gdy obecnie jest ich ok. 230 tysięcy. To jest rozwój programu "Maluch plus". Początkowo był to budżet 150 milionów złotych rocznie, następnie 450 milionów złotych. Tak naprawdę zainwestowaliśmy w tworzenie tych miejsc ponad 2,1 miliarda złotych - podsumowała ministerka Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Polskim Radiem.
Według zapowiedzi Maląg żłobków ma być więcej, a kwota przeznacza na ten program jeszcze bardziej wzrośnie. W rozmowie z Polskim Radiem ogłosiła, że zawarto porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju na kwotę 1,5 miliarda rocznie. Fundusze te mają być wykorzystanie przez samorządy do tworzenia miejsc opieki żłobkowej.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Ministerka Maląg zapowiedziała także, że w przyszłym miesiącu program "Maluch plus", a także "Rodzinny kapitał opiekuńczy" zostaną rozszerzone. Jak tłumaczyła, rząd robi to "żeby dać wybór". Szczegółów tych rozszerzeń na razie nie podano.
Program "Maluch plus" podzielony jest na pięć modułów. Więcej o tym, na czym one polegają i kto może otrzymać wsparcie przeczytasz w poniższym artykule>>>>