Program Maluch+ zostanie rozszerzony i będzie miał większy budżet. Maląg: Dajemy wybór

Program Maluch+ zostanie rozszerzony i otrzyma większy budżet. Samorządy, dzięki tym środkom, mogą otworzyć nowe miejsca opieki żłobkowej. Szczegółowe zmiany w programie będą ogłoszone w listopadzie, ale już teraz ministerka Marlena Maląg zapowiada, że mają "dać wybór rodzicom".

Program Maluch+" ma na celu zwiększenie dostępności miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki. Dane GUS potwierdzają jego skuteczność. W 2021 r. liczba takich placówek, w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosła o 9,6 procent. 

Zobacz wideo Ustawa o ochronie ludności ograniczy wolność obywateli?

Maluch+ będzie miał większy budżet

- W 2015 roku było zaledwie 80 tysięcy miejsc w żłobkach, podczas gdy obecnie jest ich ok. 230 tysięcy. To jest rozwój programu "Maluch plus". Początkowo był to budżet 150 milionów złotych rocznie, następnie 450 milionów złotych. Tak naprawdę zainwestowaliśmy w tworzenie tych miejsc ponad 2,1 miliarda złotych - podsumowała ministerka Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Polskim Radiem.  

Według zapowiedzi Maląg żłobków ma być więcej, a kwota przeznacza na ten program jeszcze bardziej wzrośnie. W rozmowie z Polskim Radiem ogłosiła, że zawarto porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju na kwotę 1,5 miliarda rocznie. Fundusze te mają być wykorzystanie przez samorządy do tworzenia miejsc opieki żłobkowej. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Maluch+ zostanie rozszerzony

Ministerka Maląg zapowiedziała także, że w przyszłym miesiącu program "Maluch plus", a także "Rodzinny kapitał opiekuńczy" zostaną rozszerzone. Jak tłumaczyła, rząd robi to "żeby dać wybór". Szczegółów tych rozszerzeń na razie nie podano. 

Program "Maluch plus" podzielony jest na pięć modułów. Więcej o tym, na czym one polegają i kto może otrzymać wsparcie przeczytasz w poniższym artykule>>>> 

Więcej o: